Archidiecezja Łódzka
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi
Proboszcz: ks. prał. Jan Szadkowski
Wikariusz: ks. Marcin Majsik, ks. Andrzej Łamasz, ks. Piotr Braczkowski, ks. Andrzej Wasiak
Telefon: 42 659-24-49

Adres: Zgierska 230/232 , 91-362 Łódź
O parafii
Msze święte
Informacje
Kancelaria parafialna
Ogłoszenia

Rys Historyczny

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 15 II 1983 r. (bp Józef Rozwadowski)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół wybudowany w latach 1990–2000. Projekt tradycyjny na kształcie krzyża, autor projektu: arch. Mirosław Rybak. Poświęcony 15 X 2000 r. przez abpa Władysława Ziółka. Kościół konsekrowany 26 X 2008 przez abpa Władysława Ziółka

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz marmurowy i ambonka, tabernakulum pancerne, organy „Johannus”, żyrandole, Droga Krzyżowa, marmurowa posadzka w prezbiterium i zakrystiach, marmurowa 4-metrowa figura MB Królowej, posadzka granitowa w całym kościele, ekologiczne ogrzewanie „pompa ciepła”.
W kościele znajdują się dwa boczne ołtarze:
- pierwszy z figurą marmurową św. Jana Pawła II oraz ołtarzem z 1987 roku przy którym Ojciec Święty sprawował Eucharystię podczas pobytu w Łodzi
- drugi z figurą marmurową św. siostry Faustyny

Ulice należące do Parafii

Agatowa, Agrestowa, Amazonitowa, Anyżowa, Arktyczna, Biedronkowa, Boksytowa, Brukowa – od nr 100 do końca, Brzoskwiniowa, Cyprysowa, Gruszowa, Helenówek, Jagiellońska, Jantarowa, Jaspisowa, Jesionowa, Jeziorna, Krajowa, Lawendowa, Liryczna, 11 Listopada, Liściasta – od 46 do 87, Malachitowa, Migdałowa, Motylowa, Nagietkowa, Nefrytowa, Niezapominajki, Okulickiego, Onyksowa, Pasieczna, Pastelowa, Piołunowa, Planetarna, Podbiałowa, Rubinowa, Rumiankowa, Stawowa, Tarninowa, Trawiasta, Zgierska – 200 do 256, Ziołowa, Złocieniowa, Żywokostowa

Dni powszednie

07:00, 17:30 (bez  I,VII, VIII), 18:00

Soboty

07:00, 17:30 (bez  I,VII, VIII), 18:00

Niedziele i święta

07:00, 08:30, 10:0011:30, 13:00, 18:00 (IX-VI), 20:00 (VII-VIII)

LICZBA MIESZKAŃCÓW: ok. 11 230

ODPUST: NMP Królowej Polski, 3 maja

TRIDUUM EUCHARYSTYCZNE: trzy dni przed odpustem

OSTATNIA WIZYTACJA PASTERSKA: w 2015 r. (abp Marek Jędraszewski)

PLEBANIA: wybudowana w latach 1986–1988, murowana, kanalizacja, centralne ogrzewanie

KAPLICA NA TERENIE PARAFII:
Kaplica w Domu Sióstr Karmelitanek Bosych Dzieciątka Jezus, ul. Złocieniowa 38

FORMY DUSZPASTERSTWA: Żywa Róża, Kręgi Rodzin – 5 grup, Duszpasterstwo Nauczycieli Katolickich, Duszpasterstwo Akademickie „Arka”, oaza – 19 grup, ministranci – 8 grup, Krąg Biblijny

PROBOSZCZOWIE od 1920 r.:
ks. Jan Szadkowski 1983–

ZAKONNICY POCHODZĄCY Z PARAFII:
ks. Piotr Olszewski OCD ks. Jacek Olszewski OCD

KAPŁANI POCHODZĄCY Z PARAFII:
ks. Tomasz Liszewski
ks. Piotr Tarabasz
ks. Piotr Obiedziński
ks. Maciej Chodowski

KSIĘGI METRYKALNE: ochrzczonych 1983–2006, małżeństw 1983–2006,
zmarłych 1983–2018

OBSADA PERSONALNA:
Proboszcz:
ks. prał. Jan Szadkowski, mian. 17 I 1983 tel. 42 659-24-49

Wikariusze: ks. Marcin Majsik, mian. 30 VIII 2019
ks. Andrzej Łamasz, mian. 30 VIII 2019
ks. Piotr Braczkowski, mian. 27 VIII 2016
ks. Andrzej Wasiak, mian. 27 VIII 2016

czynna pn-pt 8:00-9:00 16:00-17:30

II Niedziela zwykła - 19 stycznia 2020

1. Trwa kolęda, która jest nawiedzeniem rodziny katolickiej przez kapłana, przyjmowanego jako przedstawiciela Kościoła. Jest to nasze wyznanie wiary w Chrystusa i znak jedności z Kościoła.

Wszystkim, którzy nas dotychczas życzliwie przyjęli w swoich domach składamy wdzięczne staropolskie Bóg zapłać za wspólnotę modlitwy, za złożone ofiary.

Pragniemy przypomnieć, aby podczas tej  wizyty duszpasterskiej -  przygotować stół nakryty białym obrusem, by był na nim krzyż, zapalone świece, woda święcona i kropidło, Pismo św. – niech cała rodzina zgromadzi się i włączy we wspólną modlitwę o błogosławieństwo dla domu.

3. W liturgii Kościoła:

  • we worek (21 stycznia) wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
  • w piątek (24 stycznia) wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła,
  • w sobotę (25 stycznia), święto nawrócenia św. Pawła

4. Rozpoczął się w Kościele Łódzkim Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan.  Zachęcamy do modlitwy w intencji o jedność chrześcijan oraz wzięcia udziału w nabożeństwach, których program wywieszony jest w gablocie.

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Niedzieli, Idziemy, Gościa Niedzielnego

6. Wizytę duszpasterską - kolędę rozpoczęliśmy w sobotę (28 grudnia). Przez cały okres kolędy w dni powszednie nie będzie Mszy św. o godz. 17:30. Wieczorna Masz święta tylko o godz. 18:00, wtedy też prosimy zgłaszać ważne sprawy kancelaryjne.

W tym tygodniu odwiedzimy parafian:

  • w poniedziałek, 20 stycznia, od godz. 16:00 ulice: 11-go Listopada - bloki: 54 i 55,
  • we wtorek, 11 stycznia, od godz. 16:00: ulice 11-go Listopada - bloki: 60 i 61,
  • w środę, 22 stycznia, od godz. 16:00:ulica 11-Listopada - bloki 62 i 65,
  • w czwartek, 23 stycznia, od godz. 16:00: ulica Jesionowa 36 i Anyżowa,
  • w piątek, 24 stycznia, od godz. 16:00 ulica Zgierska 246
  • w sobotę, 25 stycznia, od godz. 10:00 ulice: Brzoskwiniowa, Jeziorna, Niezapominajki

 

Wizyta duszpasterska - archiwum:

W sobotę (28 grudnia): ulica Ziołowa - stare budownictwo (4, 6, 8, 10), Trawiasta, Podbiałowa, Piołunowa (stare budownictwo).

W poniedziałek (30 grudnia): od godz. 10:00: ulice Rumiankowa, Nagietkowa, Żywokostowa, Lawendowa, Zgierska od nr 200 do 228 (stare budownictwo) oraz Jesionowa 4 i 6 oraz od godz. 16:00 blok Zgierska 240.

We wtorek (31 grudnia): od godz. 10:00: Sianokosy, Okulickiego, Okręglik, Helenówek i Cyprysowa.

W czwartek (2 stycznia) od godz. 16:00: ul. Biedronkowa - bloki 101, 102, 103, 104 i 105.

W piątek (3 stycznia) od godz. 16:00 ul. Biedronkowa - bloki 106, 107, 108 i 109.

W sobotę (4 stycznia) od godz. 10:00 ul. Nefrytowa, Topazowa, Agatowa, Jantarowa i Jaspisowa.

We wtorek, 7 stycznia, od godz. 16:00: ulice Biedronkowa  - blok 110 i 11-go Listopada - bloki: 56, 57, 58 oraz blok 11-listopada 5.

W środę, 8 stycznia, od godz. 16:00:ulica 11-Listopada - bloki 59, 59a oraz 26, 27 i 28.

W czwartek, 9 stycznia, od godz. 16:00: ulica 11-go Listopada - bloki 29, 30, 31, 32 i 33

W piątek, 10 stycznia, od godz. 16:00 ulica 11-go Listopada - bloki 34, 35, 36, 37 i 38a.

W sobotę, 11 stycznia, od godz. 10:00 ulice: Amazonitowa, Berylowa, Boksytowa, Opalowa, Malachitowa i Gipsowa.

w poniedziałek, 13 stycznia, od godz. 16:00 ulice: 11-go Listopada - bloki: 39, 40 i 41,

we wtorek, 14 stycznia, od godz. 16:00: ulice 11-go Listopada - bloki: 42, 43 i 44,

w środę, 15 stycznia, od godz. 16:00:ulica 11-Listopada - bloki 45,46 i 47,

w czwartek, 9 stycznia, od godz. 16:00: ulica 11-go Listopada - bloki 48, 49 i 50,

w piątek, 10 stycznia, od godz. 16:00 ulica 11-go Listopada - bloki 51, 52 i 53

w sobotę, 11 stycznia, od godz. 10:00 ulice: Onyksowa, Akwarelowa, Liryczna, Arktyczna, Planetarna, Pastelowa, Bliska, Liściasta, Krajowa i Brukowa

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Mszy świętej urodzinowej Ks. Proboszcza

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z 46. Rocznicy Święceń Kapłańskich Ks. Proboszcza.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Sumy Odpustowej i XII Biegu Parafialnego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Mszy Św. Rezurekcyjnej.