Mijający piątek związany był z kolejną edycją wydarzenia, jakim jest Arena Młodych. Jest to spotkanie dla młodych ludzi organizowane w ramach rekolekcji Wielkopostnych. Organizatorzy zawsze podkreślają, że ważne jest, aby poprzez takie spotkanie młodzi ludzie mieli doświadczenie wspólnoty Kościoła, młodego kościoła. W tej ogromnej liczbie młodzieży są osoby, które wierzą i takie, które mówią, że nie wierzą. Ale jedni i drudzy przychodzą, bo szukają odpowiedzi na ważne, nurtujące ich pytania. Podczas tego wydarzenia wielu z nich otrzymuje taką odpowiedź.
W tworzenie Areny Młodych zaangażowani są członkowie różnych środowisk Kościoła Łódzkiego. Od młodych, po osoby z ogromnym doświadczeniem w pracy dla młodego człowieka. Dzięki otwartości i empatii Księdza Kardynała Grzegorza Rysia tegoroczna Arena jest już drugą z rzędu, w której uczestniczą profesjonaliści zajmujący się pierwszą pomocą emocjonalną i wsparciem psychiczno-pedagogicznym. Ich zadaniem jest towarzysząca rozmowa z osobami, które zauważają u siebie narastające kryzysy natury psychicznej. Trzeba jednak podkreślić, że obecni na Arenie Młodych psycholożki i terapeuci nie diagnozują oraz nie prowadzą terapii. Arena Młodych nie jest bowiem właściwym miejscem na sesje psychoterapeutyczne. Celem obecnych na Arenie specjalistów jest rozmowa, psychoedukacja oraz motywowanie do sięgania po specjalistyczną pomoc w rodzącym się kryzysie emocjonalnym. Dzięki ich empatycznym byciu i dyspozycyjności proszące o rozmowę osoby uzyskiwały też informację gdzie i do kogo mogą zgłaszać się po profesjonalną pomoc. Rodziły się też pytania jak, będąc nastolatkiem/nastolatką wspierać swoich rówieśników czy efektywnie przeciwstawiać się przemocy rówieśniczej.
W tegorocznej Arenie Młodych brali udział specjaliści z obszaru logoterapii. Jest to współczesny wiedeński kierunek psychoterapeutyczny rozwinięty przez V. E. Frankla. Nazwa pochodzi z języka greckiego i wywodzi się od słowa „logos”, które w powiązaniu z psychoterapią oznacza „sens”. Trzeba zaznaczyć, że sens, jego zaistnienie, związane jest z pierwotnym ukierunkowaniem człowieka i jego partycypacją w świecie wartości. Logoterapia oznacza więc psychoterapię „skoncentrowaną na sensie i wartościach”.
Serdecznie dziękujemy naszym „Pomagaczom” za aktywną, nieoceniającą obecność i oferowane wsparcie. Dziękujemy Osobom zaangażowanym w tworzenie Areny Młodych za otwartość na temat pierwszej pomocy emocjonalnej. Dzięki takiej postawie, wydarzenie, które ma dotykać serca człowieka przez budowanie jego kontaktu z Bogiem, staje się również przestrzenią, w której młody człowiek (chociaż nie tylko – o rozmowę prosili równie często dorośli opiekunowie młodzieży, wstawiennicy oraz duchowni) buduje w sobie umiejętność opiekowania się swoimi emocjami i życiem psychicznym.
Zaproszenie na Arenę Młodych specjalistów z dziedziny życia psychicznego jest także czytelnym sygnałem płynącym z wnętrza wspólnoty Kościoła, który łamie stereotypy związane z napięciami rodzącymi się między pomocą duchową i pomocą psychologiczną. O współczesnych ludziach mawia się niekiedy, że są częścią „generacji mroku”. Umiejętne, uzupełniające się współdziałanie inicjatyw duszpasterskich i programów profilaktyki zdrowia psychicznego zawiera w sobie potencjał przezwyciężania tego mroku.
Dziękujemy!