Autor: vaticannews.va
Wyświetleń: 624
Otwarcie pralni Papieża Franciszka w Katanii
Udostępnij
To jest czysta Ewangelia, kiedy wychodzimy do ludzi i pomagamy tym, którzy są w potrzebie, a czasem nawet nie potrafią o tym mówić, że potrzebują pomocy – wskazał w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, który w Katanii na Sycylii otwarł dziś prysznice i pralnie dla ubogich i bezdomnych.

Jak podkreśla kard. Krajewski „to już kolejne miasto we Włoszech, gdzie takie prysznice i pralnie powstają dla ubogich, które będą funkcjonować w centrum miasta. Będą one otwarte przez cały dzień, a każdy będzie mógł przyjść”. Pralnie i prysznice, otwarte na polecenie Papieża Franciszka i zarządzane przez Wspólnotę Sant'Egidio są od 2017 r. w Rzymie, następnie w Genui od 2019 r., w Turynie od ubiegłego roku, a od stycznia 2024 r. w Neapolu. Od dziś zaś są w Katanii.

„W ten sposób chcemy przywracać godność tym ludziom, by mieli dostęp do tego, do czego my mamy na co dzień. Nie zdajemy sobie sprawy, jak to jest ważne. Każdy z nas może, kiedy chce włożyć do pralki rzeczy. Wstajemy rano, możemy się wykąpać. Natomiast nie wszyscy mają taki dostęp, chociaż są to miasta bardzo nowoczesne, wielkie i bogate” - zaznaczył kard. Krajewski.

Pralnia Papieża Franciszka jest jedną z odpowiedzi Kościoła, aby pomóc wielu bezbronnym mieszkańcom Katanii. Jest to miasto nękane znacznym ubóstwem ekonomicznym oraz ubóstwem edukacyjnym. Niedawno podniesiono alarm w związku z rekordem sycylijskiego miasta: w 2022 r. odsetek osób przedwcześnie kończących naukę wyniósł około 25,2 proc.

Podczas wizyty w Katanii kard. Krajewski odwiedza diecezjalne „Centrum Pomocy” Caritas w pobliżu dworca centralnego, które codziennie oferuje posiłki 500 osobom. Następnie jałmużnik papieski udaje się do Casa Betania oraz do Centro Astalli, gdzie są goszczeni migranci - matki i dzieci oraz gdzie działa Kapucyńskie Stowarzyszenie Komunia i Wyzwolenie organizujące program pozaszkolny dla najmłodszych. Na koniec dnia, podczas Mszy św. w katedrze w Katanii upamiętniony zostanie 56. rok założenia Wspólnoty Sant’Egidio.

Udostępnij