Autor: ks. Jarosław Magierski
Wyświetleń: 1845
Metropolia Łódzka organizatorem przyszłorocznej Pielgrzymki Środowisk Medycznych na Jasną Górę
Udostępnij

Przedstawiciele środowisk medycznych z całej Polski wzięli udział w kolejnej - setnej już - pielgrzymce na Jasną Górę. Wśród uczestników byli lekarze, lekarki, pielęgniarze, pielęgniarki i położne, pracownicy i pracownice stacji krwiodawstwa, diagności laboratoryjni, farmaceuci i farmaceutki, rehabilitanci, ratowniczki i ratownicy medyczni, kierowcy karetek pogotowia ratunkowego, psycholodzy kliniczni, a także studenci i studentki uczelni medycznych wraz z wykładowcami i wszyscy ci, którzy w różnoraki sposób towarzyszą chorym w swoich placówkach i domowych hospicjach.

Oficjalnie 100. Pielgrzymkę Środowisk Medycznych rozpoczął sobotni (18.05.) Apel Jasnogórski. Poprowadził go Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył on Jasnogórskiej Pani wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków. Następnie pielgrzymi przeszli na wały - tam rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po nim, o godzinie 23.00, w Kaplicy Matki Bożej została odprawiona Eucharystia zakończona czuwaniem poszczególnych środowisk medycznych.

W niedzielę, 19 maja, pielgrzymi spotkali się w auli im. O. Augustyna Kordeckiego na wspólnej porannej modlitwie. Następnie wysłuchali konferencji związanej z tegorocznym hasłem pielgrzymki. Z kolei o godzinie 11.00 na szczycie odbyła się msza święta pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego - Metropolity Warmińskiego. Przy tej okazji przypomniano wielką tradycję polskiej opieki medycznej i zaapelowano o szacunek dla ludzkiej godności jako fundamencie opieki nad pacjentem. Arcybiskup Górzyński wyakcentował też rolę sumienia ludzi świata medycznego.

Podczas Eucharystii pielgrzymi ponowili Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej. Przed błogosławieństwem Ksiądz Prałat Arkadiusz Zawistowski - Krajowy Duszpasterz Służby zdrowia ogłosił zebranym, że za organizację przyszłorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Środowisk Medycznych odpowiedzialna będzie Metropolia Łódzka. Nastąpiło też przekazanie peregrynujących w środowisku medycznym relikwii bł. lekarki s. Ewy Noiszewskiej, która zginęła z rąk niemieckich okupantów za pomoc Żydom oraz bł. Marty Wieckiej, zakonnicy i pielęgniarki, która „w każdym cierpiącym człowieku, bez względu na wyznanie, narodowość, kulturę, rasę widziała Chrystusa”. W imieniu środowisk medycznych Archidiecezji Łódzkiej relikwie i peregrynujący obraz odebrali Bełchatowianie Pan dr Paweł Bromblik – chirurg oraz Pani dr Magdalena Bromblik – okulistka.

Przejęte relikwie i symbole rozpoczną niebawem peregrynować po placówkach medycznych Archidiecezji Łódzkiej. Już dziś natomiast zachęcamy wszystkich do modlitwy o poszanowanie życia i dar beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej:

Boże, Stwórco wszystkiego, co istnieje i żyje! Ty uszczęśliwiasz rodziny darem nowego życia. Ty rozpaliłeś w sercu Twojej Służebnicy Stanisławy Leszczyńskiej miłość do matek i ich dzieci znajdujących się w niebezpieczeństwie utraty życia. Rozpal także dzisiaj heroiczną miłość, która będzie chroniła każde życie przed licznymi zagrożeniami i brutalną śmiercią.

Boże, spraw, niech wielu naśladuje jej przykład, aby w jakimkolwiek zakątku świata, zwłaszcza tym najbardziej odległym, biednym, udręczonym wojną, była zawsze zapewniona pomoc i opieka matkom i bezbronnym dzieciom. Niech wszędzie zapanuje trwały pokój i świat bez przemocy.

Boże, Odwieczny Ojcze, prosimy Cię niech Twoja Służebnica Stanisława Leszczyńska, świadek ofiarnej i nieulękłej miłości i dobroci, dostąpi daru rychłego wyniesienia na ołtarze, wierząc, że jest to zgodne z Twoją wolą.

Udostępnij