Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4849
Kard. Ryś do księży podczas nieszporów w Parznie: jesteście niezastępowalni, jesteście potrzebni!
Udostępnij

- Nikt was – księży - nie zastąpi, nie ma takiej możliwości. Jesteście niezastępowalni! Każdy z was i wy jako wspólnota prezbiterium jesteście niezastępowalni i jesteście potrzebni! – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

W przededniu archidiecezjalnej pielgrzymki do grobu Czcigodnej Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie na wieczornej modlitwie brewiarzowej – już po raz trzeci – zgromadzili się duchowni diecezjalni i zakonni posługujący na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Nieszporom kapłańskim przewodniczył i homilię wygłosił kardynał Grzegorz Ryś.

W refleksji opartej o list Ojca Świętego Franciszka do proboszczów metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że - nikt was – księży - nie zastąpi, nie ma takiej możliwości. Jesteście niezastępowalni! Każdy z was i wy jako wspólnota prezbiterium jesteście niezastępowalni i jesteście potrzebni! Zobaczcie, że Papież nie cofa swojego rozeznania, ale wskazuje, że Kościół w trzecim tysiącleciu musi być Kościołem synodalnym i podkreśla, że tego nie da się zrobić bez księży! – zauważył duchowny.

- Jeśli parafie nie będą synodalne i misyjne, nie będzie też Kościoła! Słyszeliście ostatnio tak mocne zdanie? Macie na tyle wyobraźni, by wyobrazić sobie, że nie ma Kościoła? To jest nie do wyobrażenia i jeszcze trudniejsze jest to do przyjęcia, że może nie być Kościoła. To nie jest rozeznanie wypowiedziane przez byle kogo! To jest rozeznanie wypowiedziane przez Piotra. Piotr mówi, że może nie być Kościoła. To jest szok! Dobrze wiemy, że to Piotrowi jest obiecane – na tobie zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne Go nie przemogą! Papież mówi – bramy piekielne Go nie przemogą, ale my go przemożemy – my damy radę. W jaki sposób? Stawiając opór temu Duchowi świętemu który ciągle do nas mówi – musicie być wspólnotowi i musicie być misyjni. Jak nie będziecie wspólnotowi, jak nie będziecie misyjni, to nie będzie też Kościoła! – zaznaczył hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę duchownych na trzy sugestie, jakie Ojciec Święty Franciszek kieruje do wszystkich kapłanów -  Po pierwsze - przeżywać swój Chryzmat w kontekście charyzmatu wszystkich. Po drugie – praktykować rozeznawanie, ale wspólnotowe. Po trzecie – między sobą – w prezbiterium – dzielić się i praktykować braterstwo. Czytałem ten tekst i myślałem, że Papież zna w sposób szczególny prezbiterium łódzkie. To jest tak jakby napisał ten tekst bezpośrednio do nas! – podkreślił metropolita łódzki.

Kończąc swoje słowo kardynał Grzegorz apelował do zebranych – przeczytajcie ten list! On jest do was! Zmierzcie się z tym głosem Piotra. Jak ktoś chce, może odpisać na ten list. Na listy się odpisuje. Jak ktoś odpisze, to ja ten list zawiozę go do Ojca Świętego. – zaoferował się hierarcha.

Kapłańska modlitwa zakończyła się w krypcie pod kościołem, gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, modlitwą o jej beatyfikację. Po zakończeniu modlitwy na placu przed świątynia miała miejsce wspólna agapa.

Pomysłodawcą majowych kapłańskich spotkań w Parznie jest proboszcz parafii NSJ w Parznie – ks. Marcin Majda. Pierwsze kapłańskie nieszpory przy grobie Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej odbyły się w 2022 roku.

Wanda Malczewska urodziła się w Radomiu 15 maja 1822 roku, gdzie spędziła 24 lata. Zapamiętano ją głównie z pomocy na rzecz biednych i chorych. W latach 70. XIX wieku rozpoczęły się objawienia, które początkowo odbywały się przy pełnej jej świadomości, w późniejszych latach wpadała w stan ekstazy. W opisach wizji Wandy znajdują się szczegóły, które uzupełniają sceny znane z Ewangelii. Najbardziej charakterystyczne są przede wszystkim zanotowane przez nią w okresie Wielkiego Postu, w 1872 roku, wizje Męki.

_________________________________________________________________

zobacz także:

2022 - "Powiedz księdzu proboszczowi…" | Nieszpory w 200. rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej

2023 - Kapłańskie nieszpory przy grobie Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej

Udostępnij
Galeria zdjęć