Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4643
Wiosenna sesja duszpasterska duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi - w dniach 19-20 lutego br. - odbyła się wiosenna sesja duszpasterska kapłanów Archidiecezji Łódzkiej, a głównym tematem spotkania duchownych diecezjalnych i zakonnych pracujących w parafiach na terenie diecezji była formacja stała kapłanów.

O rzymskim kongresie nt. stałej formacji kapłańskiej opowiadał  ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor WSD w Łodzi. Ksiądz rektor zwrócił uwagę na to, że - formacja nie kończy się wraz z opuszczeniem murów seminarium, ale trwa nieustannie, a jej podstawą jest przyjęty przez nas sakrament Chrztu Świętego. – zaznaczył ks. Sosnowski.

Współczesnym problemem w formacji jest poszukiwanie tożsamości kapłańskiej. – Dawniej duchowny miał pewną rolę społeczną, miał swoje zadania w kościele i w społeczeństwie, dziś – w dobie zmiany epoki – nie jest już to takie oczywiste. – zauważył rektor seminarium.

Duchowny zwrócił uwagę, że formacja ma wiele wymiarów – jest ona jedyna, integralna wspólnotowa i misyjna.  – formacja integralna obejmuje całego człowieka – jego bliskości z Panem Bogiem (Eucharystia, Adoracja Najświętszego Sakramentu, czytanie Pisma Świętego). Relacja z biskupem – z kościołem hierarchicznym – jesteśmy współpracownikami biskupa, ale współbraćmi dla tych, którzy są obok mnie, z którymi wspólnie, jako kapłan posługuję. Formacja nie może być w oddzieleniu od ludu, bo przecież duchowny jest dla ludzi – być z ludźmi - nie uciekać od nich. – podkreślił prelegent.

W drugiej części sesji duszpasterskiej o tzw. ustawie Kamilka mówił prawnik  - ks. dr Łukasz Burchard.  - Jest to ustawa, która weszła w życie 15 lutego br. i dotyczy ona wprowadzenia nowych standardów opieki nad małoletnimi. Małoletni – jak wyjaśnia kodeks cywilny – jest to osoba, która nie ukończyła 18 roku życia. Nas duchownych dotyczy rozdział III związany z działalnością oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich.

Ksiądz Burchard zwrócił uwagę na to, że osoby, które organizują oazy, kolonie, zimowiska, rekolekcje wyjazdowe czy wycieczki są w obowiązku posiadać specjalne dokumenty dotyczące osób zaangażowanych w pracę z małoletnimi.

W związku z tym jest obowiązek, by organizator sprawdził osoby zaangażowane w opiekę nad małoletnimi – czy nie widnieją w rejestrze osób karanych za przestępstwa na tle seksualnym. Powinien otrzymać od nich zaświadczenie o niekaralności oraz jako organizator przygotować standardy pracy z osobami małoletnimi i przedstawić je osobom, które będą odpowiedzialne za pracę i opiekę nad nimi.  Za nie przestrzeganie ustawy, ustawodawca przewidział odpowiednie sankcje karne. – podkreślił prawnik.

W dalszej części spotkania biskup Marek Marczak poinformował o rozpoczynającym się - po wakacjach - dwuletnim kursie proboszczowskim, który odbywać się będzie zawsze w 3 sobotę miesiąca od 21 września 2024 do 20 czerwca 2026 roku. Kurs skierowany jest do duchownych, którzy chcą w przyszłości zostać proboszczami parafii na terenie Archidiecezji Łódzkiej oraz do proboszczów, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat efektywniejszego zarządzania parafią.  Kurs  zakończy się egzaminem – spotkaniem z biskupem. Zapisy na kurs proboszczowski rozpoczną się już w czerwcu.

Na zakończenie sesji duszpasterskiej głos zabrał metropolita łódzki, który wskazał na dwa niezwykle ważne wydarzenia, które będą miały miejsce w Archidiecezji Łódzkiej w dniach 9 – 15 marca br. – peregrynacja relikwii Rodziny Ulmów oraz 11 marca br. - zakończenie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.

- Oba te wydarzenia – jak zauważył kardynał Grzegorz – są nam dane w tym momencie historii, który jest wedle Opatrzności Bożej, najlepszym dla nich i dla nas czasem. Tym co łączy oba te wydarzenia to zwrócenie uwagi na rodzinę i na pojednanie. – podkreślił metropolita łódzki.

Sesje duszpasterskie odbywają się dwa razy w roku – jesienią i wiosną – i są spotkaniem formacyjnym i pastoralnym skierowanym do kapłanów diecezjalnych i zakonnych posługujących na terenie Archidiecezji Łódzkiej. Wiosenna  sesja duszpasterska- odbywająca się w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi miała dwa terminy 19 i 20 lutego br.

Udostępnij