Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1796
Podziękowanie za 8 lat dyrektorskiej posługi ks. Andrzeja Partyki w Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek 17 października br. metropolita łódzki mianował Tomasza Kopytowskiego – dotychczasowego rzecznika prasowego Caritas – dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Kopytowski zastąpi na tej funkcji ks. Andrzeja Partykę, który po ośmiu latach posługi w Caritas, został mianowany proboszczem par. Opatrzności Bożej w Łodzi.

zobacz także: Tomasz Kopytowski został dyrektorem Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dziś rano w siedzibie głównej Caritas diecezjalnej mieszczącej się w Łodzi (ul. Gdańska 111) podziękowano dotychczasowemu dyrektorowi za jego ofiarną pracę na rzecz najbardziej potrzebujących w Łodzi i regionie, i oficjalnie przywitano nowego dyrektora.

Mszy świętej w kaplicy Caritas przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który odwołując się do dzisiejszego Słowa Bożego apelował – używaj sumienia! Pan Jezus mówi: sami z siebie musicie rozeznawać co jest dobre. Każdy ma przez Pana Boga podarowany ten wyjątkowy dar jakim jest nasz wewnętrzny osąd tego, co się dzieje – sumienie, które mówi – to czyń, a tego nie! To czyń, bo jest dobre, a tamtego nie czyń, bo jest złe. Bez tego sądu patrzymy na rzeczywistość bardzo powierzchownie. - zauważył duchowny.

- Traktujesz brata jak przeciwnika, bo nie używasz swojego sumienia. Gdybyś używał swoje sumienie, to byś wiedział, że życie znaczy więcej niż pieniądze i sumienie, by ci podpowiadało, żebyś się po drodze pojednał ze swoim bratem, a nie czekał, by sędzia rozstrzygnął, kto z was miał rację.  Jezus zachęca nas, żebyśmy żyli w sposób rozumny tzn. rozumiejąc dzień, który właśnie trwa. Rozumiem ten dzień, kiedy przykładam do niego miarę swojego sumienia. To ostatecznie w sumieniu mogę rozstrzygnąć jaki ten dzień jest.  – tłumaczył abp Ryś.

Kończąc metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że - wstajemy rano i wyglądamy za okno pytając siebie: jaki będzie dzień? Byłoby lepiej wstawać rano i popatrzeć w swoje sumienie i zastanowić się jak mam dzisiaj postępować. Docieralibyśmy wtedy do rzeczywistej prawdy o dniu, który przeżywamy.- zakończył duchowny.

Przed zakończeniem liturgii metropolita łódzki podziękował księdzu Andrzejowi Partyce za jego pracę dla Caritas oraz pogratulował panu Tomaszowi Kopytowskiemu nowej funkcji. Zapewniając obu o swojej modlitwie arcybiskup wręczył obu relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej - polskiej pielęgniarki i działaczki charytatywnej.

Ksiądz Partyka podziękował zebranym w kaplicy przedstawicielom wszystkich ośrodków Caritas Archidiecezji za 8 lat współpracy i zapewnił o swojej dalszej aktywności charytatywnej.

Caritas Diecezji Łódzkiej powstało w 1932 roku i działało nieprzerwanie – prowadząc dzieła charytatywne do 1950 roku, kiedy to władze polityczne zawiesiły działalność kościelnej Caritas. Caritas została upaństwowiona, a jej mienie zagarnięto, zakazując działalności. Stan ten trwa do 2 IV 1990 roku, kiedy na mocy dekretu biskupa Diecezjalnego Władysława Ziółka reaktywowano Caritas Diecezji Łódzkiej. Wówczas dyrektorem został ks. Ireneusz Kulesza, który pełnił tę funkcję do 2001 roku. Nowym dyrektorem zostaje ks. Jacek Ambroszczyk, który pełni swoją 15-letnią posługę dla Caritas do 2014 roku. Wówczas na stanowisko dyrektora Caritas powołany został ks. Andrzej Partyka, który w październiku 2022 roku zostaje mianowany proboszczem łódzkiej parafii pw. Opatrzności Bożej.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej to liczne dzieła i projekty prowadzone na terenie diecezji, jak i po za jej granicami. Wśród nich należy wyróżnić: punkt pomocy charytatywnej, dom dziennego pobytu, specjalistyczne świetlice środowiskowe, ośrodek aktywizacji zawodowej i społecznej, zakład aktywności zawodowej, hospicjum domowe i poradnię medycyny paliatywnej, integracyjny ośrodek leczenia i rehabilitacji, ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy w Drzewocinach i ośrodek kolonijny w Łasku – Kolumnie.

CARITAS ARCHIDIECEZJI ŁÓDZKIEJ

90-507 Łódź, ul. Gdańska 111, NIP 727-16-60-410
tel. centrali: 42 639-95-81, 42 639-95-82, fax 42 639-95-80
e-mail: [email protected],[email protected], www.caritas.lodz.pl
PEKAO S.A. V O/Łódź 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

Udostępnij
Galeria zdjęć