Autor: ks. dr Marek Stępniak
Wyświetleń: 1618
Tuszyn: z wdzięczności dla Boga i ludzi
Udostępnij

W niedzielę 18 września parafia św. Witalisa Męczennika w Tuszynie przeżywała radosną uroczystość 140 rocznicy konsekracji parafialnego kościoła. Choć parafia została utworzona w 1345 r., pierwszy murowany kościół wzniesiono w latach 1860-1865 staraniem Andrzeja Płodowskiego właściciela majątku w Żerominie i miejscowych parafian. Świątynię konsekrował biskup kujawsko-kaliski Wincenty Chościak – Popiel dnia 19 września 1882 r.

Uroczystości jubileuszowej przewodniczył ks. abp Władysław Ziółek. O godzinie 11.15 na parafialnym cmentarzu Dostojny Gość poświęcił pomnik śp. Stefana Krysińskiego – organisty w latach 1910-1936, kapelmistrza strażackiej orkiestry, założonej w 1911 r.  i, co najważniejsze, ojca chrzestnego bł. Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Stefan Krysiński miał 19 lat gdy został ojcem chrzestnym syna państwa Wyszyńskich. Był  wówczas organistą w parafii Nur, sąsiadującej z Zuzelą, gdzie przyszedł na świat przyszły Prymas. Nad grobem ks. Arcybiskup modlił się tymi słowami:Panie Boże Wszechmogący, poświęcamy  ten pomnik postawiony na grobie śp. Stefana Krysińskiego, ojca chrzestnego błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego i organisty parafii w Tuszynie. Chcemy przez to okazać wdzięczność za jego życie, posługę i świadectwo wiary. Niech Dobry Pan nasz Jezus Chrystus wprowadzi go na wieczne pienia i uwielbienia w Domu Ojca, aby tam wypraszał wraz z błogosławionym kardynałem Stefanem Wyszyńskim moce z nieba dla nas żyjących tu na ziemi”.

Msza święta dziękczynna rozpoczęła się w tuszyńskiej świątyni o godz. 12.00. Rodzina państwa Kurzawów, reprezentująca parafian, i proboszcz witając Księdza Arcybiskupa przypomnieli krótko dzieje obecnej świątyni. W homilii Ksiądz Arcybiskup najpierw ukazał świątynię jako dzieło duchowe i materialne, będące owocem wiary, modlitwy i ofiarności fundatorów i budowniczych. „Od ponad stu lat – nauczał Ksiądz Arcybiskup - wiedzeni zmysłem wiary i pragnieniem serca, przychodzili do tej poświęconej świątyni mieszkańcy ziemi tuszyńskiej, a obecnie po ich śladach przychodzicie Wy, Bracia i Siostry, aby w tym świętym miejscu doświadczyć obecności Boga, aby słuchać Jego słowa, ubogacać się łaską sakramentów zwłaszcza Eucharystią i budować wespół braterską wspólnotę ochrzczonych. To dzięki temu ta świątynia nie jest martwą i zimną budowlą, ale pełnym życia domem Boga i Waszym domem. Tak, jak bez domu rodzinnego człowiek jest przez całe życia w jakimś sensie niespełniony, tak również bez domu Bożego trudno sobie wyobrazić człowieka w pełni jego duchowego rozwoju. Poprzez świątynię – ten parafialny kościół – zbawienie przybliża się do każdego z nas. Tutaj każdy wierzący spełnia swoje życiowe powołanie – może uświęcić samego siebie i pomóc innym w uczynieniu bardziej ludzkim i Bożym otaczającego go świata”. Uczestnicząc w liturgii wierni doświadczają także duchowej wspólnoty z braćmi i siostrami w wierze i dają świadectwo przynależności do Kościoła wspólnoty Ludu Bożego. Wskazał także na niezastąpione znaczenie parafii jako wspólnoty wiary i miłości wzajemnej.

Po kazaniu Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił odnowione ołtarze Matki Boskiej Różańcowej, zwaną Tuszyńską wzniesiony w 1878 r., oraz św. Witalisa i św. Józefa, które zostały  wykonane w Kaliszu w 1870 r. W wypowiedzianych słowach modlitwy usłyszeliśmy: „Dziękujemy za tych, którzy modlitwą, ofiarą przyczyniają się do dbałości, wyglądu tutejszej świątyni, by sprzyjała modlitwie, liturgii i oddawaniu należnej chwały Bogu, a także, by to dziedzictwo, które otrzymaliśmy od minionych pokoleń, było ubogacane i przekazywane następnym pokoleniom. Zatem pobłogosław Boże i poświęć to wszystko, co zostało wykonane na Twoją chwałę i pożytek wiernych. Spraw, niech każdy, kto w tym miejscu będzie oddawał Ci cześć i uświęcał swoją duszę, otrzyma od Ciebie łaskę za życia, a w przyszłości wieczną chwałę”.

We mszy uczestniczyli licznie parafianie, kapłani pochodzący z parafii ks. Kamil Leśniewski i ks. Marcin Kacprzak, chór, orkiestra, wspólnoty parafialne, strażacy, przedstawiciele władz samorządowych. Duszpasterzy pracujących niegdyś w parafii reprezentował ks. dr Jan Jachym. Nad przebiegiem liturgii czuwał ks. prał. Bartłomiej Rurarz, wspierany przez miejscowych kleryków Krystiana i Kamila. Obecni byli także prof. Jan Krysiński wieloletni rektor Politechniki Łódzkiej i wnuk śp. Stefana Krysińskiego wraz z małżonką. Na zakończenie mszy świętej burmistrz miasta Tuszyna mgr Witold Małecki odczytał list gratulacyjny. „Przez wszystkie lata zaborów, wojen, czasów bardzo biednych czy tych, które charakteryzowały zawirowania gospodarczo – polityczne” duszpasterze i parafianie trwali przy swojej świątyni. Podkreślił także znaczenie jakie posiada „prawdziwa i bezinteresowna przyjaźń i współpraca pomiędzy naszą parafią, duszpasterzami a tuszyńskim samorządem i organizacjami naszego terenu. Wszystko to buduje naszą tożsamość, tworzy kulturę, umacnia naszą wiarę i bardzo dobrze rokuje na przyszłość”.

         Pamiątką parafialnego jubileuszu jest książka pt. „Kościół na wydmie piaszczystej” opracowana przez Proboszcza i dr Joannę Kotlicką.

Udostępnij
Galeria zdjęć