Abp Grzegorz Ryś do członków Domowego Kościoła: chorobą jest mój grzech!

- Jeśli mam tę świadomość, że codziennie jestem chory, to nie potrafię codziennie żyć jeśli nie ma odpowiedzi na tę moją chorobę, i nie dam rady normalnie funkcjonować. Moją chorobą jest mój grzech! Odpowiedzią na mój grzech jest śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu zgodnie z Pismem, a potem Jego Zmartwychwstanie zgodnie z Pismem! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Dziś wieczorem metropolita łódzki spotkał się małżeństwami w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu k. Aleksandrowa Łódzkiego. Sprawował dla nich Mszę świętą, a następnie wziął udział w spotkaniu – tworzącego się - kręgu Domowego Kościoła w tejże parafii.

Jak informuje ks. Jarosław Jurga – proboszcz parafii w Rąbieniu – to dzisiejsze spotkanie z grupą małżeństw w kręgu Domowego Kościoła, który tak naprawdę dopiero się tworzy, będzie naszym czwartym spotkaniem. Ten krąg wyrósł z refleksji synodalnej - ze spotkań małżeństw podczas Synodu Diecezjalnego oraz Synodu Powszechnego. Małżonkowie poszukiwali formuły swojej obecności w Kościele na różny sposób - były i randki małżeńskie przy świecach, i rozmowy, i warsztaty teologiczno - pastoralne, a potem poszliśmy w  kierunku Domowego Kościoła i stałej formacji. – podkreśla opiekun kręgu.

Podczas homilii wygłoszonej do małżeństw metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – prawda o moim grzechu, za który umarł Chrystus na krzyżu - musi być przypominana codziennie. Dlaczego codziennie? Dlatego, bo ja codziennie grzeszę. Dlatego że codziennie grzeszę, to codziennie muszę usłyszeć tę nowinę, że Chrystus zgodnie z Pismem umarł za moje grzechy. Pismo mi objaśnia sens śmierci Jezusa. Objaśnia mi, że On umarł za moje grzechy.  – zauważył abp Ryś.

- Przyjście Jezusa i Jego śmierć na krzyżu – wszystko to jest z racji na grzesznika. Ja potrzebuję codziennie o tym wiedzieć, i codziennie potrzebuję to kłaść jako fundament pod wszystko, co robię w Kościele, bo jak tego nie ma jako fundamentu, to w końcu braknie mi motywacji, powodów, albo zacznę w Kościele robić coś, co jest głupie i nie potrzebne. Jak zaczynacie tworzyć krąg domowego Kościoła – to nie tworzycie kółka dyskusyjnego. Zespół Synodalny -też nie jest grupką do debaty, ale jest wydarzeniem w Kościele. Co jest fundamentem w Kościele? Fundamentem jest Kerygmat, który głosi Jezus Chrystus umarł za mój grzech, a ja jestem pierwszy z grzeszników! O to chodzi w całym wydarzeniu wiary! – tłumaczył metropolita łódzki.