Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1 X 1989 r. (bp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowę rozpoczęto w kwietniu 1990 r. Kościół wraz z plebanią (stanowi jedną bryłę architektoniczną) został zaprojektowany przez arch. Mirosława Rybaka oraz arch. Marka Grimina. Projekt techniczny kościoła i plebanii oraz nadzór budowlany (konstrukcyjny) inż. Romuald Chomiczewski. 9 IX 1995 r. kościół wraz z plebanią poświęcony przez abpa Władysława Ziółka. Wykonana elewacja zewnętrzna (tynki i malowanie). Świątynia konsekrowana 7 IX 1997 r. przez abpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz i ambona (granit), posadzka granitowa, organy elektronowe, tabernakulum, obrazy (3 płótna), Droga Krzyżowa, ławki dębowe, konfesjonały, witraże okienne, nagłośnienie. Kościół posiada całkowite wyposażenie liturgiczne oraz meble. Trzy dzwony spiżowe wykonane w pracowni Ludwisarnia Felczyńskich: Odkupiciel Człowieka (860 kg), Matka Odkupiciela (420 kg), Jan Paweł II (260 kg), są darem parafian jako wotum wdzięczności Bogu za wiarę w Ojczyźnie na progu trzeciego tysiąclecia. Poświęcone 11 IX 1999 r. przez abpa Władysława Ziółka. Na zewnętrznej ścianie wieży kościoła – mozaika Matki Boskiej Niepokalanej. Na placu kościelnym (przed kościołem) – pomnik Jana Pawła II z brązu na granitowym cokole jako wotum wdzięczności parafian za 27 lat jego pontyfikatu. Pomnik poświęcony 19 X 2005 r. przez abpa Władysława Ziółka metropolitę łódzkiego.

Ulice należące do parafii

Łódź (dawna Jagodnica) ul. Podchorążych od nr 99 do 155 i od nr 128
do 146; Łódź (dawna Huta Jagodnica) ul. Bohaterów Powstania Styczniowego, Dzieci Łodzi, Gwardii Ludowej, Huta Jagodnica, Kadetów, Kurka, Muszkieterów, Pancerniaków, Pontonowa, Rozwadowskiego, Turniejowa, Złotno od nr 153 do 205 i 170 do 222, Żurawinowa

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Antoniew – 1 km, Grunwald – 3,5, Izabelin – 3,5, Krzywiec – 3, Niesięcin – 2, Rąbień, wieś kościelna, Rąbień AB – 1,5, Wola Grzymkowa – 4