Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1895
Abp Ryś na zakończenie 97. PPŁ na Jasnej Górze - Bóg cię nie zawiedzie w Kościele!
Udostępnij

- To jest niesłychanie piękna obietnica - Bóg jest wierny! Ten, który was powołał do wspólnoty, jest wierny! Nie uciekajcie od wspólnoty! Nie bójcie się wspólnoty! Nie ustawiajcie się do niej na dystans. Nie emigrujcie gdzieś, zewnętrznie lub wewnętrznie. Wtedy, kiedy ci jest trudno we wspólnocie, wtedy wierność Boga jest jeszcze większa! Bóg cię nie zawiedzie w Kościele! Wróćcie z tą obietnicą do domu! –mówił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, podczas porannej Mszy Św. sprawowanej w kaplicy Cudownego Obrazu.

Metropolita Łódzki przewodniczył Mszy świętej dla pielgrzymów Archidiecezji Łódzkiej. Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii łódzki pasterz powiedział - wierny jest Bóg, który powołał nas do wspólnoty. Wspólnoty Jezusa Chrystusa, do której należę! Czas pielgrzymki, to taki czas, kiedy zwłaszcza wielu ludzi – wielu młodych ludzi - zastanawia się nad swoim powołaniem. Wielu z was przychodziło i pytało jak to powołanie się rozczytuje? Tych powołań jest w Kościele wiele, ale to Słowo nam mówi, że istotnym powołaniem jest powołanie nas do wspólnoty – to znaczy, że wiara, która jest zawsze głęboko osobistą sprawą nie jest jednak sprawą zupełnie indywidualną czy indywidualistyczną – ja i moja wiara!  Bogu się spodobało – zbawiać nas nie pojedynczo, ale we wspólnocie. – powiedział Sobór.  Bóg nas wszystkich stworzył i zna naszą naturę i wie, że potrzebujemy siebie wzajemnie. – zauważył metropolita łódzki.

- Wspólnota ta, nie zawsze jest taka kolorowa! Są momenty, kiedy mówimy – jak na tej pielgrzymce – dobrze nam tu być! Niektórzy – mając tak piękne doświadczenie Kościoła mówią, że żyją od pielgrzymki do pielgrzymki. Mamy piękne doświadczenie Kościoła pielgrzymującego, ale mamy również doświadczenie Kościoła, które jest trudnym doświadczeniem – doświadczeniem wspólnoty, która cię jakoś uciska, mierzi i nie jest ci, aż tak fantastycznie w tej wspólnocie, bo jeden z drugim się ściga, a trzeci czwartego poranił. Słyszymy o Kościele różne, prawdziwe rzeczy – czy czasem łatwo się przyznać do tego, że jestem z Kościoła?  Z trudnego – jak wszyscy mówią – Kościoła Łódzkiego? We wszystkich tych sytuacjach, z którymi nam trudno być w Kościele, z którymi nam trudno się utożsamić, kiedy nam trudno się w nich odnaleźć , to słyszymy to słowo – ale Bóg który cię powołał jest wierny, tzn. nie zawiedzie cię, możesz się na nim oprzeć, bo to On cię w tej wspólnocie trzyma. Bóg cię nie zawiedzie w Kościele! Arcybiskup cię może zawieść, ale Bóg cię nie zawiedzie! – podkreślił duchowny.

Na koniec kaznodzieja zaapelował do pątników - to jest niesłychanie piękna obietnica - Bóg jest wierny! Ten, który was powołał do wspólnoty, jest wierny! Nie uciekajcie od wspólnoty, nie bójcie się wspólnoty! Nie ustawiajcie się do niej na dystans. Nie emigrujcie gdzieś, zewnętrznie lub wewnętrznie. Wtedy, kiedy ci jest trudno we wspólnocie, wtedy wierność Boga jest jeszcze większa! Bóg cię nie zawiedzie w Kościele! Wróćcie z tą obietnicą do domu! – zakończył arcybiskup Ryś.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię ksiądz arcybiskup podziękował wszystkim pątnikom za ich trud wspólnego pielgrzymowania do domu Matki.

Dziś pielgrzymi wezmą jeszcze udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz w spotkaniu młodzieży, które tradycyjnie odbywa się w sali o. Kordeckiego o godz. 15:00. Jutro - w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – pielgrzymi z Archidiecezji Łódzkiej będą uczestniczyć w sumie odpustowej przed szczytem jasnogórskim o godz. 11:00.

W tegorocznej 97. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę pod hasłem – wspólna droga – pielgrzymowało w siedmiu grupach blisko 1,5 tys. pątników.  Przez cztery dni pielgrzymi z łodzi pokonali dystans blisko 130 km.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć