Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Abp Ryś: pójście za Jezusem w drogę uczy nas dyscypliny | Msza Św. na rozpoczęcie 97. PPŁ na Jasną Górę

Pod hasłem „Wspólna droga” niemal 1000 łódzkich pielgrzymów po raz 97. wyruszyło w drogę na Jasną Górę. Do Królowej Polski dotrą w środę.

Pielgrzymowanie tradycyjnie rozpoczęło się wspólną Mszą św. w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, której przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Z pielgrzymami modlił się także bp Marek Marczak. Podczas homilii metropolita łódzki powiedział o drodze Jezusa do Jerozolimy, do krzyża. Zwrócił uwagę wiernych na znajomość twarzy Chrystusa, czy pośród trudności jesteśmy w stanie ją poznać. – Czy znamy twarz, ale konkretnie, jakiegoś bezdomnego, któremu pomogliśmy? Czy znamy twarz Jezusa, który jest chory albo samotny i jest w naszym domu albo w bloku? Kiedy ostatnio byliśmy u niego? Czy znamy twarz dziecka, którego rodzice nie mają dość pieniędzy na jego edukację? Czy daliśmy temu dziecku choć na jedną książkę? – pytał duchowny, podkreślając, że takich pytań może być mnóstwo, ponieważ każdy człowiek choć raz przeżył wymagającą drogę do Jerozolimy. W tej niełatwej drodze Jezus idzie z nami i zmienia cały sens, nadaje cel i nadzieję.

– Bycie uczniem dokonuje się z Jezusem na tej drodze i to, o czym mówi ta Ewangelia, na tej drodze dokonuje się też szczególne poznanie Jezusa. To właśnie na tej drodze dochodzi do zawiązania wyjątkowej relacji z Nim. Możemy się nawzajem poznać – powiedział. Właśnie ten wymiar relacji pokazuje pielgrzymka, gdy w ciągu czterech dni można poznać wielu ludzi tak, jak nigdy dotąd.

Metropolita łódzki wytłumaczył, że w czasie drogi strach przed nieznanym może zatrzymać wielu z nas, ale właśnie zaufanie i pójście za Jezusem wiąże się z pokorą, której ta droga od nas wymaga. – Nie wystarczy okazyjnie siąść z Jezusem do stołu i okazyjnie Go posłuchać. Trzeba się wybrać z Nim w drogę, bo ta droga jest też czasem pouczenia. Jak widzę Go na drodze do Jerozolimy, to porządkuje to moje życie, porządkuje moje pragnienia, wartości, wybory. Pójście z Jezusem w tę drogę wprowadza w moje życie dyscyplinę – podsumował abp Ryś.

Po pasterskim błogosławieństwie pielgrzymi w 7 grupach wyruszyli na Jasną Górę. Jeszcze dziś przejdą ponad 30 km, docierając do miejsc noclegu: Dłutowa, Wadlewa , gdzie wieczorem odbędzie się nabożeństwo pokutne. Do celu dotrą w środę, aby w piątek uczestniczyć w uroczystościach Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.