Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 550
Abp Popowicz do łódzkich Grekokatolików: przybyłem do łódzkiej wspólnoty, by podtrzymać ją na duchu!
Udostępnij

- Przybyłem dziś do tej łódzkiej wspólnoty, by podtrzymać ją na duchu, by zaprosić ją do ciągłej modlitwy i nieustannego błagania Pana Boga, bo On jest tym, który daje nam pokój i daje nam nadzieję. – mówi abp Popowicz.

W łódzkiej parafii pw. Ofiarowania Pańskiego Kościoła Greckokatolickiego gościł ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz - metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Przewodniczył on Boskiej Liturgii, wygłosił kazanie oraz spotkał się z wiernymi łódzkiej wspólnoty grekokatolickiej.

- Dzisiejsza obecność w Łodzi w parafii greckokatolickiej pw. Ofiarowania Pańskiego jest dla mnie podwójnym świętem. – mówi abp Eugeniusz Popowicz. – Jestem pierwszy raz w tej wspólnocie parafialnej, bo ta parafia przeszła do Diecezji Przemysko-Warszawskiej wraz z restrukturyzacją naszych kościelnych struktur, która mała miejsce w 2019 roku. Jest to moja pierwsza oficjalna wizyta w tej parafii, a przy okazji tej wizyty będziemy razem przeżywać święto parafialne, które dla tej wspólnoty - tutaj w Łodzi - jest szczególnie ważne, gdyż ono jednoczy wiernych. Widać to szczególnie, gdy do parafii przybywa biskup – pasterz. – podkreślił metropolita greckokatolicki.

Na początku liturgii księdza arcybiskupa przywitał ks. Wasilij Berkyta – proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej oraz delegacja dzieci.

Jak podkreślił hierarcha – również w swojej homilii – to nasze spotkanie jest szczególnie ważne w tym okresie, kiedy przeżywam to, co może się stać za chwilę na Ukrainie. Musimy mieć świadomość, że większość wiernych tej parafii, to są wierni, którzy przybyli do Łodzi z Ukrainy. Mieszkają tutaj, uczą się, czy szukają dla siebie lepszego życia, ale myślami – z tego co sami mówi, bo rozmawiałem z parafianami – są gdzieś tam ze swoimi rodzinami i żyją problemami, którymi żyje dzisiaj cały świat i żyje Ukraina. – tłumaczył abp Popowicz.

- Przybyłem dziś do tej łódzkiej wspólnoty, by podtrzymać ją na duchu, by zaprosić ją do ciągłej modlitwy i nieustannego błagania Pana Boga, bo On jest tym, który daje nam pokój i daje nam nadzieję. Dla mnie osobiście jest ważnym to, że mogę być z tymi wiernymi, którzy w tym czasie potrzebują tego duchowego wsparcia. – dodał hierarcha.

Pod koniec liturgii ksiądz arcybiskup zaapelował do wszystkich uczestników Eucharystii o gorącą modlitwę o pokój na Ukrainie i podziękował wszystkim za obecność na dzisiejszej uroczystości.

W liturgii greckokatolickiej najczęściej uczestniczą mieszkańcy Ukrainy oraz Białorusi przyjeżdżający do Łodzi na studia oraz do pracy, którzy gromadzą się na wspólną modlitwę w swoim języku, gdyż liturgia celebrowana jest w języku ukraińskim.

Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w – kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) – gdzie w każdą niedzielę o godz. 12:00 jest nabożeństwo sprawowane. Natomiast o godz. 9:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23).

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Udostępnij
Galeria zdjęć