Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 1706
Celebracja Tu BiSzwat | Dzień Judaizmu w Łodzi 2022
Udostępnij

W przeddzień ogólnopolskiego Dnia Judaizmu Żydzi oraz katolicy z archidiecezji łódzkiej celebrowali Święto Nowego Roku Drzew.

16 stycznia w Kościele Katolickim rozpoczął się Dzień Judaizmu. Pod hasłem „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz 55,8) katolicy i Żydzi z terenu archidiecezji łódzkiej zebrali się w namiocie pokoju, aby celebrować Tu BiSzwat, czyli Święto Nowego Roku Drzew.

Spotkanie w namiocie, miejscu, w którym niegdyś była synagoga bałucka, rozpoczęło się koncertem Symcha Kellera, kantora, działacza społeczności żydowskiej i byłego przewodniczącego Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Najważniejszą częścią wydarzenia był seder, czyli wieczerza obrzędowa z okazji Paschy. Zanim zebrani spożywali przygotowane produkty, rabin Dawid Szychowski wytłumaczył kolejno symbolikę i znaczenie pszenicy, jęczmienia, wina, oliwek, winogrona, figi i miodu.

W ostatniej części Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś przeczytał i analizował pieśń słoneczną św. Franciszka, który w stworzeniach widział samego Pana Boga. Metropolita Łódzki podkreślał, że ten Święty miał obraz świata w sobie, ponieważ był przez pewien czas niewidomy. Wskazywał na jego wyjątkowość, prostotę i największe ubóstwo w historii Kościoła.

- To, co jest dla nas piękne i jest doświadczeniem wieczoru, to jest to, że ta pieśń pochwalna stworzeń rzeczywiście buduje pokój między ludźmi. Wtedy, gdy chwalimy Boga za stworzenie, czujemy się jedno, czujemy się braćmi, czujemy się tymi, którzy doświadczają Bożego pokoju - powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Między rozważaniami Metropolity Łódzkiego wszyscy zebrani mogli wraz z zespołem „Mocni w Duchu” śpiewać pieśni pochwalne całego stworzenia w dialekcie umbryjskim.

Tu BiSzwat jest jednym z czterech Nowych Roków, który w starożytnym Izraelu był początkiem rozliczenia z płodów rolnych. Najważniejszym momentem tego święta jest wigilia, podczas której Żydzi zasiadają do wieczerzy nazywanej sederem (inaczej porządkiem). Spożywają wówczas owoce Ziemi Izraela .

Dzień Judaizmu w archidiecezji łódzkiej obchodzony będzie jeszcze jutro. O godzinie 9.00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbędzie się panel dyskusyjny pt.: Wokół Statutu Kaliskiego. Głos zabiorą dr Joanna Podolska, abp Grzegorz Ryś oraz Rabin Dawid Szychowski.

zobacz także: Żydzi i chrześcijanie tworzą jedną rodzinę | wywiad z Rabinem Dawidem Szychowskim #1

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce świętowano w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii.

zobacz także: Żydzi i chrześcijanie tworzą jedną rodzinę | wywiad z Rabinem Dawidem Szychowskim #2

W tym roku centralne obchody jubileuszowego 25. Dnia Judaizmu odbędą się 17 stycznia w Poznaniu.


Zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć