Autor: ks. Paweł Gabara
Żydzi i chrześcijanie tworzą jedną rodzinę | wywiad z Rabinem Dawidem Szychowskim #1

Żydzi i chrześcijanie od wieków tworzą jedną rodzinę, choć jak bywa w rodzinie, nie zawsze wszystko układa się w niej dobrze. Nie wyklucza to jednak potrzeby budowania wzajemnych relacji i odkrywania wspólnych korzeni.

Dni Judaizmu, które po raz XXV obchodzone będą w Kościele katolickim, stwarzają nam okazję do uczestnictwa w modlitwie, której głównym przesłaniem jest wołanie do Boga o pokój i wzajemne zrozumienie. Słowa z Księgi Proroka Izajasza: „Moje myśli nie są myślami Waszymi” (55,8) – motywują do tego, by na siebie wzajemnie spojrzeć oczami Boga i wspólnie poszukać Jego woli wobec naszych wspólnot religijnych. Zachętą do udziału w Dniach Judaizmu w kościele łódzkim nie będą zatem dwie odsłony wywiadu, który z Rabinem Łodzi Dawidem Szychowski przeprowadził ks. Paweł Gabara.

W pierwszej części, pan Rabin opowiada o judaizmie i nurtach w nim obecnych, o funkcjonowaniu gminy żydowskiej w Łodzi i jej relacji do innych gmin oraz o działalności synagogi wobec zlaicyzowanej młodzieży żydowskiej. Ufamy, że po wysłuchaniu nagrań zauważycie, że w codziennym i religijnym życiu jest więcej rzeczy, które nas łączą niż tych, które nas dzielą.