Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1499
Abp Ryś podczas łódzkiego Orszaku Trzech Króli: każdy człowiek – wierzący czy niewierzący - ma przez Boga wyznaczony cel!
Udostępnij

- Bóg w Jezusie Chrystusie uczy dziś nas, że nie ma żadnego dobra, które by się rodziło bez trudu, bez umierania, bez zaparcia się siebie, bez wyniszczenia. To są te prawdy o Bogu w Jezusie, które objawiają nam Mędrcy ze schodu. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś.

Już po raz kolejny – po rocznej przerwie związanej z pandemią covid19 - w uroczystość Objawienia Pańskiego główną ulica Łodzi przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Uroczysty pochód rozpoczęła Msza święta celebrowana w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego Łodzi przy Placu Wolności. Liturgii - która zgromadziła w świątyni i poza nią uczestników Orszaku - przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Odnosząc się do dzisiejszej uroczystości arcybiskup Grzegorz zauważył - dzisiaj jest taki dzień, że możemy zobaczyć bardzo ważne prawdy, które są nam odsłonięte. Bóg chce żebyśmy je zobaczyli, i żeby to, co zobaczymy zmieniło nasze myślnie i nasze działanie. Prawdy, które są dziś odsłaniane przez liturgię – to prawda o Jezusie – odsłaniana przez Boga - dzięki posłudze trzech mędrców ze wschodu, a druga prawda odsłaniana nam dziś przez Pana, to prawda o każdym człowieku, prawda odsłaniana przez Jezusa i przez Ewangelię. – podkreślił metropolita łódzki.

- Kiedy mędrcy składają Jezusowi złoto mówią nam – oto jest nasz Pan, oto nasz król. Kadzidło jest znakiem modlitwy - posługujemy się nim podczas liturgii – wskazuje na Jezusa jako na Boga, tego, którego chcemy uwielbić. Mirra ofiarowana przez mędrców jest zapowiedzią Jezusowego pogrzebu, a wcześniej zapowiedzią Jego śmierci. To jest rzecz kompletnie niesłychana – to jest prawda o Bogu, który chce przyjąć cierpienie, że jest w Jezusie Chrystusie śmiertelny. To są takie prawdy, które ludzki rozum uważa za głupstwo – pisze św. Paweł w liście do Koryntian. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

Łódzki pasterz zwrócił uwagę na to, że - Bóg objawia prawdę o człowieku, który jest współdziedzicem – każdy jest synem/córką Boga. Każdy jest współczłonkiem Ciała. Każdy jest współuczestnikiem obietnicy w Jezusie Chrystusie, że każdy człowiek – wierzący czy niewierzący - ma przez Boga wyznaczony cel – wszyscy idziemy w tym samym kierunku, wszyscy mamy przez Boga w sobie złożoną jedną obietnicę - wiecznego życia, komunii z Nim, która jest nieustanna. Jak mamy wspólny początek drogi, tak mamy wspólny punkt dojścia - wspólną obietnicę życia w Bogu, życia wiecznego. Żebyśmy od punktu wyjścia odnaleźli się w punkcie dojścia zadana jest nam wspólnota, zadana jest na bliskość. – zaznaczył.

Na koniec metropolita łódzki zaapelował do uczestników łódzkiego Orszaku Trzech Króli –wędrując dziś Piotrkowską i radując się Świętem Objawienia Pańskiego zmierzmy się z tymi dwoma prawdami, jakie nam dziś Bóg odsłania przed oczyma. Zmierzmy się z nimi tak, żebyśmy chcieli nimi żyć na co dzień, a nie tylko od święta! – zakończył.

Po zakończeniu liturgii łódzki Orszak Trzech Króli przeszedł ulicą Piotrkowską z Placu Wolności do katedry p.w. św. Stanisława Kostki. Za gwiazdą podążały całe rodziny z dziećmi, a na ich głowach połyskiwały kolorowe korony, przygotowane przez organizatorów tegorocznego Orszaku.

W tych największych jasełkach w Łodzi, uczestniczyły przebrani za anioły „chóry anielskie” – śpiewający Mały Chór Wielkich Serc. W scenkach prezentowanych podczas przemarszu można było dostrzec diabły ziające ogniem, przeszkadzające podążającym do Betlejem, oraz króla Heroda, chcącego zgładzić Nowonarodzonego Króla Izraela. Podobnie jak w latach ubiegłych w Orszaku szedł prawdziwy wielbłąd, który cieszył się wielkim zainteresowaniem szczególnie najmłodszych uczestników Orszaku.

Po dotarciu pochodu do łódzkiej szopki dary – złota kadzidła i mirry złożyli królowie, w których w tym roku wcielili się wychowanek domu dziecka, przedstawiciel Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci „Łupkowa”  i  mężczyzna  z  Zespołem  Downa. Następnie uczestnicy Orszaku wzięli udział w koncercie dziecięcego zespołu „Zakopower”.

Orszak Trzech Króli organizowany jest nie tylko w Łodzi, ale także innych miastach Archidiecezji: w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim czy Zgierzu.

zobacz także: Orszak Trzech Króli w Łodzi - Facebook 

Należy podkreślić, że Partnerem Orszaku Trzech Króli jest Województwo Łódzkie i Miasto Łódź. Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Orszak Trzech Króli powstał dzięki licznym Sponsorom.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć