Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1308
Holy Łódź – Noc Świętych 2021

W łódzkiej bazylice archikatedralnej zakończyła się dziesiąta – jubileuszowa – Noc Świętych, której od samego początku organizatorem jest Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. Konwencją tegorocznej Nocy Świętych była gala Oskarów, której przyświecało hasło Holy Łódź.

- Prowadzenie tegorocznej Nocy Świętych jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem i zaproszeniem młodych ludzi, aby nie bali się dziś iść po świętość! – tłumaczy Zyta Szarafiniak. - Świętość jest dla mnie pójściem za tym, co mówi Jezus. Zasłuchaniem się w Jego słowa i pójście za tym, do czego nas zaprasza. Jest życiem ewangelią w codzienności – tu i teraz, by być na wzór i Jego podobieństwo. – podkreśla prowadząca tegoroczną Noc Świętych.

Skoro gala rozdania Oskarów to kategorie wśród których laureatem pierwszej – życie za życie był św. Maksymilian Maria Kolbe – który nominował w tejże kategorii Sługę Bożego ks. Tadeusza Burzyńskiego. Natomiast laureatką w drugiej kategorii – blask ocalenia – była św. Urszula Ledóchowska, która nominowała do świętości – Służebnicę Bożą Stanisławę Leszczyńską.

Postacie nominowanych do świętości zostały przestawione w dwóch pantomimach przygotowanych przez teatr pantomimy – Juventus Dei – działający przy łódzkiej parafii księży klaretynów.

- Na nocy jestem po raz pierwszy, ale to było niesamowite przeżycie – tłumaczy Zofia Parzyszek. - Bardzo mi się podobały te scenki przedstawiające świętych wykonane przez teatr pantomimy. To było bardzo ciekawe. – dodaje uczestniczka spotkania.

- Noc Świętych jest dla mnie bardzo wyjątkowym momentem w roku, ponieważ w tym czasie odbywają się zabawy halowinowe, a to co robi nasz łódzki Kościół Katolicki jest naszą odpowiedzią. My w tym czasie chcemy wspominać wszystkich Świętych – tych którzy przeżyli życie tak, że możemy ich naśladować, że swoim postępowaniem – swoim zżyciem -świadczyli o Jezusie Chrystusie. – tłumaczy Kamil Gruszczyński.

Podczas wieczornego czuwania odśpiewano litanię do wszystkich świętych, w czasie której wprowadzono relikwie świętych i błogosławionych i ustawiono je przed ołtarzem. Na koniec – w uroczystej procesji – wniesiono Najświętszy Sakrament.

- Dla mnie ta tegoroczna Noc Świętych była niesamowitym przeżyciem. Szczególnym momentem było  podniesienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – wówczas doszło do mnie, że to jest moje spotkanie z Panem Bogiem, takie odczucie Jego obecności, że mogę  pomówić z Nim jak z Przyjacielem. – tłumaczy Franciszek Ogrodowczyk.

- Ta Noc Świętych była dla mnie momentem szczerej spowiedzi – chyba pierwszej tak szczerej w życiu. – podkreśla Zofia Mateja. – Całe to spotkanie spędziłam na spowiedzi, za co jestem wdzięczna księdzu Maćkowi, który mnie spowiadał. Każdemu polecam taką szczerą spowiedź. – dodaje.

Tuż przed zakończeniem dzisiejszego spotkania swoje słowo do zgromadzonych skierował metropolita łódzki – abp Grzegorz Ryś, który podziękował wszystkim, którzy zorganizowali Noc Świętych 2021 oraz zaznaczył, że – jestem bardzo wdzięczny za ten dzisiejszy wieczór i chcę powiedzieć, że widząc takich młodych, jakimi się pokazujecie w tej katedrze tego wieczoru – że jestem spokojny o łódzki Kościół w następnym pokoleniu – bardzo, bardzo wam dziękuję! – mówił abp Grzegorz Ryś.

- Myślę, że nas przekonaliście o dwóch ważnych sprawach, które powtarza Papież Franciszek. – kontynuował zwracając się do młodych arcybiskup Grzegorz– Pierwsza to ta, że najlepszymi ewangelizatorami młodych są młodzi, a druga nauka, którą nam pokazaliście to jest to, jak wiele można zrobić razem. Widzieliśmy młodych zaangażowanych razem – od fantastycznych muzyków, chóru, aktorów, konferansjerów, słyszeliśmy świadectwo, i biorącą udział w procesji służbę liturgiczną. Każdy mógł znaleźć jakieś miejsce w tym wydarzeniu  – każdy był potrzebny – to jest właśnie Kościół, do którego nas zaprasza Ojciec Święty Franciszek.- tłumaczył metropolita łódzki.

Noc świętych, to katolicka alternatywa dla cieszącego się coraz większą popularnością Halloween. Jak podkreślają księża – chodzi o to, by zamiast fascynacji śmiercią, pokazać młodym ludziom piękno świętości. Pierwsza Noc Świętych odbyła się w katedrze łódzkiej w październiku 2011 roku.


zobacz także: 

Galeria zdjęć