Autor:
Święci Darem Miłosierdzia - Noc Świętych 2015

Noc Świętych to święto młodych pełne radości i śpiewu, ale nie brakuje też modlitwy, ciszy i skupienia oraz świadectw i konferencji. Noc świętych to katolicka alternatywa dla cieszącego się co raz większą popularnością Halloween. Jak podkreślają księża – chodzi o to, by zamiast fascynacji śmiercią, pokazać młodym ludziom piękno świętości.

Skrót ŚDM w tym roku wszystkim kojarzy się ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale jest to również hasło tegorocznej Nocy Świętych "Święci Darem Miłosierdzia".

Podczas Nocy Świętych zaprezentowano film promujący Łódź przed Światowymi Dniami Młodzieży, przygotowany przez Sekcję Medialną Diecezjalnego Centrum ŚDM. Młodzież przygotowała na Noc Świętych krótkie przedstawienie, ukazujące konfesjonał jako drogę do Miłosierdzia Bożego.

Podczas tegorocznej Nocy Świętych młodzież miała okazję wysłuchać konferencji ks. Jacka Szewczyka, który mówił o tym, jak ważne jest właściwe przygotowanie do tego Sakramentu, gotowość przebaczenia bliźnim, właściwy rachunek sumienia oraz modlitwa za swojego spowiednika.

Był też czas na osobiste świadectwo, którym podzielił się z młodzieżą Marcin z Ruchu Czystych Serc.

Kulminacyjnym punktem wieczoru było wprowadzenie Najświętszego Sakramentu oraz relikwii świętych i błogosławionych, a wśród nich relikwie m.in św. Faustyny, św. Jana Pawła II, św. Alberta Chmielowskiego, św. Dominika Savio, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Michała Sopoćki.

Po modlitwie i śpiewie uwielbienia słowo do zgromadzonej młodzieży wygłosił Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita Łódzki zwracając się do zebranych powiedział: „Częstokroć w naszych codziennych modlitwach prośmy naszych świętych, świętych patronów od chrztu i od bierzmowania, ale także naszych ulubionych świętych, z którymi spotkaliśmy się czasem może nawet przez przypadek - abyśmy mieli odwagę być świętymi! Bo tylko człowiek, który ma takie wspaniałe pragnienia, jest prawdziwie światłem dla innych w tym świecie i solą, która nadaje temu światu wspaniały smak. Życzę wam tego moi drodzy, z całego serca!”

Ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży, podziękował wszystkim za przybycie, prosił młodych o modlitwę w intencji Światowych Dni Młodzieży oraz o osobiste zaangażowanie i świadectwo wiary w swoim codziennym życiu i w swoich środowiskach.

Na zakończenie była możliwość otrzymania indywidualnego błogosławieństwa oraz ucałowania wszystkich relikwii.

Po raz pierwszy Noc Świętych na skalę archidiecezjalną została zorganizowana w 2011 r. Podobne wieczory organizowane są również w regionie m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie i Pabianicach. Noc Świętych to propozycja zadumy nad światłem i nadzieją, zamiast ciemności pełnej strachu i duchów. Chodziło o to, by była to prawdziwie noc dla Świętych, czyli przyjaciół życia, a nie śmierci.