Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1185
Abp Ryś na V Dzień Ubogiego: nie wybierajcie się do Chrystusa Króla z drogocennymi darami jeśli omijacie Chrystusa ubogiego!

W Kościele Katolickim trwa – ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka – V Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku odbywa się pod hasłem: “Ubogich zawsze macie u siebie” (Mk 14, 7).

Tradycyjnie w samo południe w katedrze łódzkiej celebrowana była Msza Święta w intencji osób będących w kryzysie bezdomności, której przewodniczył ks. Andrzej Partyka – dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

zobacz także: Orędzie Ojca Świętego na V Światowy Dzień Ubogich

Pod koniec Eucharystii do zgromadzonych w katedrze swoje słowo skierował metropolita łódzki, który zacytował Ojca Kościoła - św. Jana Chryzostoma - z homilii do Ewangelii św. Mateusza:

„Jeśli pragniesz oddać cześć Ciału Chrystusa, nie zapominaj o Nim, gdy jest w potrzebie. Nie czcij Go w kościele jedwabiem, jeśli na zewnątrz nie zauważasz, gdy jest zziębnięty i nagi. Ten bowiem, kto powiedział: <To jest Ciało moje> i sprawił to, co powiedział, mówił także: <Byłem głody, a nie daliście Mi jeść> oraz <czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście nie uczynili>. Tutaj w kościele, w pewnością nie potrzebuje okrycia, ale czystych dusz, tam na zewnątrz, bardzo potrzebuje pomocy. Cóż za pożytek, jeśli stół Chrystusa ozdabiają złote kielichy, podczas gdy On sam jest głodny. Daj najpierw jeść głodnemu a dopiero z tego, co zostanie, ozdabiaj Jego stół. Ofiarowujesz złoty kielich, kubka zaś wody nie podasz? Na cóż zaścielać stół Chrystusa drogocennymi nakryciami, jeśli Mu się odmawia koniecznego odzienia. Jaki stąd pożytek? Bo powiedz mi, jeśli napotkasz zgłodniałego, nie zajmiesz się nim, a tylko stół będziesz mu kosztownie ozdabiał, czy będzie ci za to wdzięczny czy może raczej zagniewany z tego powodu. A jeślibyś zobaczył go w podartym odzieniu i drżącego z zimna pozostawił bez okrycia, natomiast wznosił złote kolumny utrzymując, iż czynisz to na jego chwałę, to czy nie będzie sądził, iż jest niegodnie wyśmiewany i obrażany. Pomyśl, że to właśnie Chrystus wędruje i tuła się pozbawiony dachu nad głową; ty zaś nie przyjąwszy Go w gościnę, przyozdabiasz dlań posadzkę, ściany i kapitele kolumn. Srebrnymi łańcuchami przytwierdzasz lampy, Jego zaś związanego w więzieniu nawet zobaczyć nie chcesz. Mówię to nie dlatego, by zabraniać stosowania wszystkich tych ozdób, lecz aby pamiętać o tym i o tamtym, więcej zachęcam, aby najpierw starać się o to, później o tamto. Nikogo bowiem nie oskarżono z tego powodu, że zaniedbał przyozdabiania, ci zaś, którzy zaniedbali miłosierdzia, ściągają na siebie karę ognia nieugaszonego, karę wspólną z demonami. Toteż gdy przyozdabiasz kościół, nie zapominaj o potrzebującym. Świątynia bowiem , którą on sam stanowi, jest wielokroć cenniejsza od tamtej.”

Podsumowując powiedział - dobrze, że Papież Franciszek pięć lat temu ustanowił Święto Ubogiego, które nas prowadzi do uroczystości Chrystusa Króla – bo za tydzień jest uroczystość Chrystusa Króla. Papież chce nam powiedzieć – nie wybierajcie się do Chrystusa Króla z drogocennymi darami jeśli omijacie Chrystusa ubogiego. Chrystusa trzeba czcić tak, jak On sobie tego życzy, a On sobie tego życzy co zawarte jest w słowach – byłem głodny, spragniony, nagi, byłem przybyszem. – podkreślił arcybiskup Grzegorz.

Widocznym owocem tegorocznego Dnia Ubogich jest inicjatywa podjęta przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej, którym ma być zakup nowego mobilnego aparatu do USG, który będzie wykorzystywany przez uliczną misję medyczną, posługującą potrzebującym pomocy w każdą niedzielę przy łódzkiej katedrze. Każdy kto chciałby wesprzeć jałmużną to dzieło mógł złożyć ofiarę przy wyjściu z katedry lub może to uczynić przez dobromat Caritas na stronie: https://dobromat24.pl/produkt/mobilny_usg/ .

Jak zauważa ksiądz arcybiskup Grzegorz – jałmużna nigdy nie jest czynem sprawiedliwości. Sprawiedliwość polega na tym, że mogę dać z tego, co mi zbywa, a nie temu komu się należy, kto zasługuje, zasadniczo to mnie nie kosztuje. Jałmużna jest wtedy, kiedy mnie kosztuje, kiedy przekraczam tę proporcje jakie wyznacza sprawiedliwość. Wtedy mówimy o miłosierdziu. – podkreślił duchowny.

zobacz także: Łódzkie obchody V Światowego Dnia Ubogich #1

- Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce i tu zawsze będą ludzie bezdomni, bo oni zwłaszcza w takich okresach jak teraz wybierają duże miasta, a nie małe miejscowości, bo tam nie mają możliwości przetrwania, a tu taką możliwość mają. Ja się uczę tej Łodzi przez 4 lata i tu dzieje się bardzo wiele pięknych rzeczy . – dodał arcybiskup Grzegorz.

Po Eucharystii na placu katedralnym św. Jana Pawła II - podobnie jak przed tygodniem - osoby w kryzysie bezdomności otrzymały ciepły posiłek, a jeśli była potrzeba mogły otrzymać również ciepłą odzież. Natomiast medycy z ulicznej misji medycznej służyli pomocą ambulatoryjną, a lekarze z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego szczepili chętnych szczepionką przeciw Covid 19.

Galeria zdjęć