Synodalność Kościoła na przestrzeni wieków i dziś - ks. prof. dr hab. Jan Słomka

Wykład na temat synodalności w Kościele na przestrzeni wieków i dziś - wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Słomka – wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zwrócił on uwagę na to, że synod lokalny i powszechny ma sens tylko jako wydarzenie żywe a więc otwarte na to, co nie przewidywalne, na powiew Ducha. Synod organizowany i przeprowadzony jako inscenizacja mająca przebiegać według wcześniej zaplanowanego scenariusza jest stratą czasu i pieniędzy. Gorzej, bo tak przeprowadzony Synod jest kompromitacją synodalności w Kościele oddalającą nas od praktyki synodalnego życia Kościoła. Uczestnictwo w Synodzie ma sens tylko wtedy, kiedy uczestnicy działają na własną odpowiedzialność jako ludzie wolni, gdy uczestnicy synodu czują się aktorami odgrywającymi rolę w przedstawieniu, którego scenariusz został napisany wcześniej bez ich udziału albo gdy są przekonani, że ich zadaniem jest domyślanie się jaką rolę mają odgrywać w tym zainscenizowanym przedstawieniu, to jest bieg nadaremno i kompromitacja Synodu. – zauważył ks. prof. Słomka.

- Synodalność nie jest jedną z form organizacji wewnętrznej Kościoła ale jest samym oddechem życia Kościoła. Takie jest wskazane nam przez Franciszka zadanie. Odnowić w Kościele ten oddech życia – ducha. Bez tego Kościół nie będzie żył jako wspólnota Chrystusa. Synodalność jest formą realizacji braterstwa, siostrzeństwa wewnątrz wspólnoty Kościoła. – dodał prelegent.