Autor: Julia Saganiak
Abp Ryś: Powołanie Maryi to bycie córką Boga

„Odpowiadając na miłość objawioną w Jezusie Chrystusie pragnę, by On stawał się moim jedynym Panem i Oblubieńcem. Dla dobra Jego ciała Kościoła pragnę tracić swoje życie, trwając w samotności, milczeniu i modlitwie.” - powiedziała s. Anuncjata, odnawiając śluby pustelnicze

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny s. Anuncjata Piętka odnowiła śluby pustelnicze, które złożyła rok temu. Uroczystość odbyła się w pustelni położonej we wsi Żar, która znajduje się na terenie parafii pw. Świętej Trójcy w Kaszewicach k. Bełchatowa.

Mszy Świętej przewodniczył Metropolita Łódzki, który w homilii mówił o Maryi, która u Boga szuka odpowiedzi na pytanie, kim ma być. Dzisiejszy fragment z Listu do Rzymian informuje nas, że Pan zna każdego człowieka i przeznacza go do tego, aby stał się na wzór obrazu Jego Syna.

- I to jest to, co on o nas wie odwiecznie, bo kiedy każdego z nas Pan pomyślał, to widział w nas obraz swojego Syna i do tego nas przeznacza, żebyśmy ten obraz jego Syna w sobie zrealizowali. Taki jest cel nam wyznaczony - tłumaczył Ksiądz Arcybiskup

Ksiądz Arcybiskup podkreślał, że Boży zamysł względem każdego człowieka, można odczytać jako Boże powołanie, w którym pragniemy wzrastać zgodnie z wolą Pana Boga.

Metropolita łódzki powiedział, że zasadniczym powołaniem Maryi było to, żeby była córką Boga, żeby On zobaczył w niej obraz swego Jedynego Syna.

- Powołanie do macierzyństwa względem Boga było misją, którą podjęła. Gdyby nie była córką Boga, jaką by była dla niego matką? Są rzeczy które w życiu robimy, ale Bóg wzywa nas najpierw do tego, kim mamy być. A to kim mamy być, to jest dziecieństwo względem Jego. To jest też pierwsze powołanie siostry Anuncjaty. Na to nakłada się powołanie pustelnicze - powiedział Ksiądz Arcybiskup

Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że podobieństwo do Syna Bożego polega przede wszystkim na tym, że każdy z nas przeżywa wiarę na sposób dziecięcy. Co oznacza, że relacja między Bogiem a człowiekiem jest dziecięca, a nie niewolnicza. Ponadto życzył siostrze Anuncajcie, żeby widziała w sobie obraz Jedynego Bożego Syna.