Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 320
Bp Marczak o dobrych i złych pokusach - Kościół Stacyjny św. Józefa #6

O dobrych i złych pokusach mówił podczas homilii Ksiądz Biskup Marek Marczak, który przewodniczył Eucharystii w parafii św. Józefa na Rudzie Pabianickiej.

To kolejna świątynia, która znajduje się na pielgrzymim szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Wierni Archidiecezji łódzkiej już po raz 9 pielgrzymują do łódzkich świątyń, aby wraz ze swoimi Biskupami owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu. Poprzez uczestnictwo we Mszy Św. w Kościele Stacyjnym, a także odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia można otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Inicjatorem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych był Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który tradycję pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych w okresie Wielkiego Postu zaczerpną z Rzymu.

Biskup Marczak w rozważaniach do Słowa Bożego skupił się na jednym zwrocie z modlitwy OJCZE NASZ: „nie wódź nas na pokuszenie”. Duchowny zwrócił uwagę również na to, że w dzisiejszej Ewangelii słyszymy słowa: nie dopuść abyśmy ulegli pokusie.” Ksiądz Biskup zauważył, że są w naszym życiu różne pokusy. Niektóre mogą być dobre i te pochodzą od Boga, są i też te złe, które pochodzą od szatana. „Jakie to mogą być te dobre pokusy pochodzące od Boga? W Ewangelii Jana w rozdziale szóstym czytamy: kiedy Jezus zobaczył tłum, który trzeba nakarmić, rzekł do Filipa: skąd kupimy chleba aby oni się posilili? Ewangelista dodał, że Jezus mówił to, wystawiając go na próbę. To właśnie o takim wystawianiu na próbę mówimy, gdy myślimy, że pokusa może pochodzić od Boga. Co to oznacza, że Pan może wystawiać nas na próbę? Pan Jezus prowokuje Filipa by ten miał większe zaufanie w Bożą opatrzności i aby zdobył się na jakiś gest, albo czyn lub żeby bardziej zaufał w to, co Bóg może nam dać”- powiedział Ksiądz Biskup.

„Bóg czasem dopuszcza na nas jakieś utrapienia aby nas oczyścić z niedoskonałości. W tym sensie możemy wołać do Boga: i nie wódź nas na pokuszenie”- mówił Bp Marczak.

W swojej refleksji duchowny mówił także o tych pokusach, które nie pochodzą od Boga. „Pokusy do grzechu na pewno nie pochodzą od Boga. Bóg ani nikogo nie kusi, ani nie ulega pokusie. W odniesieniu do takich pokus modlimy się aby Ojciec dodawał nam sił, abyśmy im nie ulegali.”

Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup dodał, że warto abyśmy modlitwę Pańska zawsze odczytywali jako dar od Boga. „Ważne abyśmy wchodzili w głąb tej modlitwy i wykorzystywali ją do spotkania z Bogiem. Modlitwa to spotkanie z Panem Bogiem i niech ta modlitwa OJCZE NASZ będzie dla nas inspiracją z Panem Bogiem.”

W kolejnych dniach liturgie stacyjne odbywać się będą wg następującego porządku:

  • 24.02. - środa – Przemienienia Pańskiego
  • 25. 02. - czwartek – św. Wojciecha
  • 26. 02. - piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego
  • 27. 02. - sobota – Trójcy Przenajświętszej