Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1779
Uroczystości ku czci Patronki Łodzi rozpoczęły łódzką Konferencję Episkopatu Polski

W wigilię wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej - tj. w niedzielę 4 października - obyły się uroczystości odpustowe ku czci Patronki Miasta Łodzi, którym w tym roku przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz – emerytowany arcybiskup metropolita krakowski.

W świątyni wzniesionej przez łodzian w pobliżu Parku Wenecja – gdzie jak podają przekazy Dziennika Helena Kowalska miała widzenie cierpiącego Jezusa - kapłanów, siostry zakonne, władze rządowe, wojewódzkie i miejskie oraz licznie przybyłych wiernych przywitał arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Wskazał On – że w tym roku w tę Eucharystię, w to wydarzenie poprowadzi nas ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Ksiądz kardynał miał to szczęście wyjątkowe przez wszystkie te lata widzieć - być świadkiem wielkich wydarzeń wiary, ku których prowadził nas Jan Paweł II. – mówił łódzki pasterz.

W homilii ksiądz kardynał zauważył, że - Łódź stała się miastem, w którym święta Sekretarka Bożego Miłosierdzia spędziła kilka lat i to właśnie tutaj pod wpływem głębokich przeżyć duchowych podjęła ostateczną decyzję poddania się Bogu na drodze życia zakonnego. Miasto odwdzięczyło się za ten przywilej i obrało św. Faustynę za swą szczególną patronkę wobec Boga. Również świątynia, w której się znajdujemy, nosząca imię świętej – wpisuje się w tę niezwykłą historię. - podkreślił kaznodzieja.

Ksiądz kardynał przypomniał, że - do Bożego i odwiecznego Królestwa życia i miłości stanowiącego cel naszego ziemskiego pielgrzymowania nie podążamy samotnie. Idziemy razem, bo zgromadził nas w swym Kościele nasz Zbawiciel - nasz Pan. Od dwu tysięcy lat Kościół towarzyszy człowiekowi w jego wędrówce do Boga. W Kościele wsłuchujemy się w Słowo Boże - mamy w Koiciele przystęp do życiodajnych sakramentów. Dzielimy się wiarą i miłością ucząc się i starając się ogarniać nią wszystkich także naszych braci i sióstr - stojących z daleka. Wątpiących i niewierzących. Kościół jest wielkim Darem miłosiernego serca Boga dla wszystkich ludzi. – zaznaczył.

Po zakończeniu liturgii w uroczystej procesji relikwie Apostołki Bożego Miłosierdzia zostały przeniesione ulicą Piotrkowską do katedry św. Stanisława Kostki, gdzie odnowiono akt zawierzenia Kościoła Łódzkiego Bożemu Miłosierdziu. Droga, którą co roku pokonują wierni idąc za relikwiami patronki Łodzi, jest tą samą, którą przed laty przeszła Helena Kowalska, idąc z parku Wenecja do łódzkiej katedry.

W tym samym czasie w 15 świątyniach na terenie Archidiecezji Łódzkiej, księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi celebrowali Eucharystie podczas, których zostało wygłoszone „annuntio” zapowiadające, że świątynia w której odbywa się celebra – od grudnia br. - będzie Jubileuszowym Kościołem Stacyjnym w 100. rocznicę powołania do istnienia Diecezji Łódzkiej. Uroczyste celebry odbyły się wg  następującego porządku:

 • par. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi – Kard. Kazimierz Nycz
 • par. Wniebowzięcia NMP w Łodzi – Abp Józef Kupny
 • par św. Wojciech – Abp Józef Górzyński
 • par. Miłosierdzia Bożego w Łodzi – Abp Stanisław Gądecki
 • par. MB Jasnogórskiej w Łodzi – Abp Wacław Depo
 • par. św. Mateusza w Pabianicach – Abp Marek Jędraszewski
 • par. św. Antoniego w Tomaszowie Maz. – Bp Henryk Tomasik
 • par. Św. Jakuba w Piotrkowie Tryb. – Abp Wiktor Skworc
 • par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łasku – Bp Edward Dajczak
 • par. Narodzenia NMP w Bełchatowie – Bp Andrzej Czaja
 • par. Św. Katarzyny w Zgierzu – Bp Wiesław Mering
 • par. Św. Archaniołów w Aleksandrowie Ł. – Abp Tadeusz Wojda
 • par. Podwyższenia Św. Krzyża w Brzezinach – Bp A. F. Dziuba
 • par. Św. Mikołaja w Wolborzu – Abp Władysław Ziółek
 • par. Narodzenia NMP w Szczercowie – Bp Krzysztof Nitkiewicz

Od jutra przez kolejne dwa dni w Łodzi i Pabianicach będzie miało miejsce 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Galeria zdjęć