Autor:
Wyświetleń: 1064
Jerzy Kropiwnicki z "Sercem Łodzi"
Udostępnij

Decyzję o przyznaniu nagrody Jerzemu Kropiwnickiemu podjęła kapituła składająca się z duchownych czterech wyznań: rzymsko-katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i gminy żydowskiej. Członkowie kapituły przypominają w uzasadnieniu, że z inicjatywy laureata, Święto Trzech Króli zostało ponownie ustanowione jako dzień wolny od pracy. "W czasie prezydentury Jerzego Kropiwnickiego św. Faustyna Kowalska ogłoszona została patronką miasta Łodzi, a bł. Jan Paweł II otrzymał honorowe obywatelstwo naszego Miasta" - przypomina sekretarz kapituły, Tomasz Kopytowski.
Dla członków kapituły istotne było zaangażowanie Jerzego Kropiwnickiego na rzecz dialogu międzywyznaniowego. "Z jego inicjatywy odbywały się w Łodzi spotkania ekumeniczne w wielu placówkach edukacyjno-kulturalnych, w których uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, kościoła katolickiego i ewangelickiego oraz cerkwi prawosławnej. Będąc prezydentem miasta Jerzy Kropiwnicki przywrócił blask wielu pomnikom, świątyniom i cmentarzom, przywracając tym samym pamięć o tych, którzy tworzyli dawną Łódź z całym jej wielokulturowym bogactwem. Stacja Radegast, Park Ocalałych, pierwszy w Polsce pomnik Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, renowacja kaplicy grobowej Karola Scheiblera" - wylicza Kopytowski.
Miniatura katedralnego dzwonu "Serce Łodzi" będąca statuetką nagrody, zostanie wręczona 5 października na zakończenie uroczystości ku czci św. Faustyny Kowalskiej, patronki Miasta Łodzi. Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą w kościele św. Faustyny na Placu Niepodległości, po której ulicą Piotrkowską przejdzie do katedry procesja z relikwiami patronki miasta. Ok. godz. 20.00, w bazylice archikatedralnej, zostanie wręczona nagroda "Serce Łodzi".

Nagroda „Serce Łodzi” przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, która "oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom". Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Po raz pierwszy statuetka została przyznana w 2012 r. Otrzymał ją Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, który aktywnie wspiera samotne matki i kobiety w stanie błogosławionym, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i duchowej.

Udostępnij