Autor:
Wyświetleń: 1368
Łódź: grupa terapeutyczna dla dorosłych dzieci alkoholików
Udostępnij

Głównym celem uczestnictwa w grupie terapeutycznej jest wyzdrowienie ze skutków dorastania w rodzinie, w której występował problem alkoholowy (DDA) lub inna dysfunkcja (DDD). "Spotkania w grupie mają prowadzić do przemiany swojego życia i odnalezienia własnego szczęścia. Osoby w trakcie terapii nauczą się na nowo wyrażać swoje uczucia oraz podbudują poczucie własnej wartości. Terapia ma również na celu nauczenie otwartości na innych ludzi i odbudowanie zaufania do siebie i innych" - wyjaśnia Jolanta Trukan z Duszpasterstwa Akademickiego "Węzeł".
Propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób, które w dzieciństwie spotykały się z nadużywaniem alkoholu, przemocą, przewlekłymi chorobami czy rozwodem. Jak zauważają organizatorzy grupy, ci ludzie często mają problemy w bliskich związkach, trudno im okazywać uczucia, doświadczają lęku, smutku czy niepewności, niejednokrotnie zaniedbują siebie, własne potrzeby, plany czy marzenia.
Aby wziąć udział w zajęciach nie wystarczy jedynie wyrażenie chęci - rekrutacja odbywa się poprzez rozmowę kwalifikacyjną. "Pani psycholog rozeznaje w jej trakcie, czy dana osoba faktycznie ma problem, który należy rozwiązać w grupie terapeutycznej" - podkreśla Trukan. Do tej pory do grupy zgłosiło się już kilka osób, wśród nich są zarówno studenci, jak i osoby, które już podjęły pracę.
Grupę prowadzić będzie Agnieszka Borowicz-Bartosik, psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie.
Zajęcia - 16 cotygodniowych spotkań - ruszą w połowie lutego w sali parafii św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi.

DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików to samopomocowe grupy wsparcia, które powstały z myślą o osobach, które dorastały w domu, w którym przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem. Konsekwencją takiego dzieciństwa może być dostosowanie się do życia w takiej rodzinie, skutkujące jednak trudnościami w egzystencji poza nią. Podobne problemy mogą przeżywać osoby, które były wychowywane w rodzinach z innymi dysfunkcjami, m.in. nadużyciami seksualnymi, przemocą, perfekcjonizmem, rozpadem małżeństwa czy zakazem wyrażania uczuć (Dorosłe Dzieci rodzin Dysfunkcyjnych - DDD).
Metody pracy z "syndromem DDA czy DDD" mogą być różne, m.in. terapia indywidualna, terapia grupowa pod kierunkiem terapeuty oraz mityngi DDA/DDD.

Udostępnij