Wyświetleń: 1966
Konferencja popularno-naukowa o życiu i działności Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się konferencja popularno-naukowa pod patronatem Pana doktora Piotra Cywińskiego – dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tematem konferencji była osoba Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej – matki, położnej i więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Wprowadzenia w obrady konferencyjne dokonał ksiądz arcybiskup dr hab. Grzegorz Ryś, który wskazał na Stanisławę Leszczyńską jako wzór dla współczesnych, ale podkreślił również, że zadaniem wszystkich w Kościele Łódzkim jest modlić się o wyniesienie do chwały ołtarzy łódzkiej Służebnicy Bożej.

Magister Magdalena Knedler dokonała prezentacji swojej książki zatytułowanej  „Położna z Auschwitz”.

Ksiądz prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński: Stanisława Leszczyńska (1896-1974) – próba zarysu biograficznego.

Magister Teresa Wontor-Cichy (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau): Stanisława Leszczyńska – więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau nr 41335.

Profesor zw. dr hab. Teresa Olearczyk: Stanisława Leszczyńska w upamiętnieniach.

Magister Stanisław Kracik (Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie): Dzieci – więźniowie obozu zagłady w Auschwitz. Uwarunkowania i konsekwencje psychologiczne traumy obozowej.