Archidiecezja Łódzka
Ksiądz Sławomir Szczyrba o planach Seminarium 35+ w Łodzi – wywiad
08:00 | 13.07.2019 | Wyświetleń: 1576 | Autor: ks. Paweł Kłys

Kiedy otworzymy stronę internetową Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, które mieści się jeszcze w Krakowie, to w zakładce dla kandydatów znajdziemy informację o tym, że należy kontaktować się już z nowym księdzem rektorem – dziś jeszcze pełniącym obowiązki rektora ks. dr. hab. Sławomirem Szczyrbą – kapłanem Archidiecezji Łódzkiej.

O tym jak ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś złożył wizytę księdzu Szczyrbie – wykładowcy Teorii Poznania i Antropologii Filozoficznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, o emocjach towarzyszących propozycji łódzkiego pasterza, by stanąć na czele Seminarium 35+, a także o przygotowaniach do przeniesienia tej instytucji z Krakowa do serca Polski oraz o miejscu, gdzie będą mieszkali nowi klerycy przybywający do Łodzi, opowiada w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezja Łódzka – ks. Sławomir Szczyrba.

– Jednym z argumentów, który pojawiał się, to ten, że od pewnego czasu miałem szeroki kontakt z osobami można powiedzieć 30+, a nawet 35 +. – tłumaczy ks. Szczyrba. – Do podjęcia się tego wyzwania, które postawił przede mną ksiądz arcybiskup przekonała mnie ciekawość. Ciekawość tych ludzi, którzy budzą się mając już dość długie doświadczenie życiowe – czego chcą więcej? Dlaczego chcą więcej? Co to dla nich oznacza? Tych odpowiedzi – jeszcze nie znam, ale dopytuję. Ta ciekawość była pierwszym motywem, by zgodzić się na propozycję metropolity łódzkiego. Natomiast drugim to było po prostu posłuszeństwo i miłość do Kościoła. Choć brzmi to bardzo górnolotnie, ale tak jest.– podkreśla przyszły rektor.