Archidiecezja Łódzka
Kościoły Stacyjne Łodzi 2019 – Kościół Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia) #3
21:50 | 08.03.2019 | Wyświetleń: 1065 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Wszystkie te wielkopostne działania: umartwienia, wyrzeczenia, o tyle maja swój głęboki sens i pełny wymiar, o ile podejmowane są z motywów religijnych. To stwierdzenie jest ogromnie ważne szczególnie dzisiaj, gdy nierzadko post jest uznawany za rodzaj diety, przejaw estetycznej mody wrażającej się w dbaniu o linę w walce z nadwagą. Do tego dochodzą jeszcze praktyki, które mają swoje korzenie na dalekim wschodzie. – zauważył abp Ziółek.

O Poście, który jest nie tylko zewnętrznym wypełnieniem prawa, ale wewnętrznym wyrazem miłości względem Pana Boga, mówił w swojej homilii stacyjnej ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek. Przewodniczył On Mszy świętej celebrowanej w kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na osiedlu Retkinia.

W słowach pouczenia pasterskiego arcybiskup senior zauważył, że – chrześcijański post nie polega tylko na powstrzymywaniu się od pokarmów, czy innych przyjemności, ale jest usilnym dążeniem do zażyłości z Chrystusem. Z praktyką postu łączy się zawsze jakaś ofiara, ale to właśnie ona jest miarą mojej miłości do Chrystusa. Dlatego tę ofiarę podejmuję ochoczym sercem. – podkreślił arcybiskup senior.

Na zakończenie homilii kaznodzieja zaapelował – podejmujmy w Wielkim Poście pewne akty zewnętrzne, ale głównie po to, by dokonało się nasze wewnętrzne nawrócenie, byśmy tym łatwiej odwrócili się od zła. Stąd przed ewangelią słyszeliśmy dzisiaj bardzo ważne przypomnienie: szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli, a Pan Bóg będzie z wami! Do wypełnienia tego niełatwego zadania możemy i powinniśmy szukać wzmocnienia w spotkaniu z Chrystusem, obecnym w sposób szczególny tutaj – przy ołtarzu – podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii! – zakończył łódzki pasterz.

Liturgię stacyjną zakończyła wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia, za którą w czasie pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych, można uzyskać odpust zupełny.