Autor:
Jasna Góra: 24. Pielgrzymka Bankowców

Organizatorzy zaprosili na pielgrzymkę pasterza swojej archidiecezji, ks. abp. Józefa Życińskiego. „Kiedy przychodzicie z waszym niepokojem, jest zrozumiałe, że można wtedy ujmować wszystko w czarnych barwach i patrzeć pesymistycznie, dlatego od Maryi uczymy się optymizmu, byśmy potrafili ze spokojem serc wracać do naszych domów” – mówił w homilii metropolita lubelski.

Ks. Ryszard Podpora, duszpasterz bankowców arch. lubelskiej, powiedział, że w swojej posłudze coraz częściej spotyka się z ludźmi, którzy pytają, jak żyć w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej. „Zawsze im mówię, że nie znam się na ekonomii, lecz na teologii, a więc na problem kryzysu staram się patrzeć oczami Chrystusa. Przypominam im też słowa Benedykta XVI, który powiedział, że kryzys wywołała żądza posiadania bogactwa” - mówił ks. Podpora.

24. Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę przebiegała pod hasłem: „Wiem, komu zawierzyłem”. „Każdy człowiek musi komuś ufać. My, jako chrześcijanie, zaufaliśmy Jezusowi i Jego Matce” – tak wyjaśniała słowa zaczerpnięte z 2. Listu do Tymoteusza odpowiedzialna za kontakt z mediami, Ewa Chodor.

W czasie pielgrzymki jako dar ołtarza bankowcy złożyli ofiarę pieniężną, przeznaczoną na rzecz katolików budujących kościół w Winnicy na Ukrainie.

Podczas Eucharystii dokonano także poświęcenia sztandaru duszpasterstwa bankowców w Polsce. Inicjatorem wykonania sztandaru, który jest wotum dla Matki Bożej za 23 lata pielgrzymowania do Jej tronu, było duszpasterstwo bankowców z Częstochowy.