Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 17 IV 1948 r. (bp Michał Klepacz)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny kościół wybudowany w latach 1957–1961. Murowany, z trzema nawami. Architektura budynku bezstylowa. Konstrukcja murowana z cegły ceramicznej oraz kamienia. Strop żelbetowy, kasetonowy, dach dwuspadowy konstrukcji drewnianej, pokryty blachą ocynkowaną zabezpieczoną farbami antykorozyjnymi. Konsekrowany 20 IV 1980 r. przez bpa Józefa Rozwadowskiego. Kapitalny remont kościoła w latach 2009–2011.
Wyposażenie kościoła:
W nawie bocznej figura Ojca Świętego Jana Pawła II poświęcona 1 V 1994 r. przez bpa Bohdana Bejze. Ołtarz główny – z obrazem Matki Boskiej Dobrej Rady. Ołtarz boczny z prawej – NMP Nieustającej Pomocy oraz postać bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ołtarz boczny z lewej – scena Przemienienia Pańskiego na tle Zgierza. Organy 24-głosowe zamontowane w kwietniu 1951 r. Dzwony: Maksymilian, Maria i Szczepan – poświęcone 12 X 1975 r. przez bpa Bohdana Bejze. Droga krzyżowa wykonana z gipsu.

Ulice należące do parafii

Bema, Broniewskiego, Cała, Cicha, Cezaka, Chełmska (do nr 11), Chopina, Czarna, Czarneckiego, Dąbrowskiego (od 23), Długa (od 38), Dubois, Głogowa, Gospodarcza, Grottgera, Hordliczki, Jagiełły, Karłowicza, pl. Kilińskiego, Kazimierza Wielkiego, Kochanowskiego, Kolejowa, Kuropatwińskiej, Lelewela, Letnia (do 28), Limanowskiego, Lipowa, Lorentza, Łąkowa, Łódzka (str. nieparz. od 19), 1 Maja (od 12), 3 Maja (od 18), Malinowa, Mielczarskiego, Młodzieżowa, Myśliwska, Narutowicza, Na Skarpie, Orla, Osiedlowa, Plater, Powstańców Śląskich, Prosta, ks. Rembowskiego, Republikańska, Sadowa, Sierakowskiego, Sikorskiego, Skłodowskiej-Curie, Sosnowa, Spacerowa, Spółdzielcza, Szenwalda, Walecznych, Wiewiórskiej, Wschodnia, Zagłoby, Zawiszy