Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 1854
Z Miłosierdzia powołani do życia - 100-lecie powołania św. Siostry Faustyny
Udostępnij

W 100-lecie powołania św. Siostry Faustyny celebrowana była Msza. św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. Sławomira Sosnowskiego. W łódzkiej katedrze, gdzie Helena Kowalska usłyszała Jezusa, zawierzono Kościół łódzki Bożemu Miłosierdziu.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się koncertem i świadectwami w Parku Wenecja, gdzie dokładnie 100 lat temu Helence ukazał się cierpiący Jezus. Kolejnym punktem było przejście z relikwiami do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Tam na wspólną modlitwę przybyły siostry zakonne, księża, przedstawiciele władz miasta oraz świeccy.

W homilii ks. Sławomir Sosnowski, nawiązując do dzisiejszego wspomnienia św. Apostołów Piotra i Pawła oraz rocznicę powołania św. Siostry Faustyny, powiedział o misji, którą człowiek otrzymuje od Boga. Jednocześnie duchowny podkreślił istotę uznania Jezusa jako Pana i Zbawiciela. – Wspominamy dzisiaj powołanie św. Siostry Faustyny. Charakterystyczne jest to, że czytając słowa Jezusa w „Dzienniczku”, słowo powołanie bardzo często związane jest z wyrażeniem „do bytu, do istnienia”. „Powołałem cię do bytu”. Już w samym istnieniu trzeba zobaczyć powołanie. Powołanie wyraziło się na zewnątrz, w Łodzi, ale ono jest od samego początku. Jesteśmy powołani do życia – wyjaśnił homileta. – Miłosierdzie to nie jest tylko przekraczanie grzechów. Miłosierdzie to jest powoływanie do życia po to, żeby pociągnąć do siebie, do zjednoczenia. Bóg objawia się w swoim Synu, by powiedzieć nam o naszym życiu, że jest powołaniem – podkreślił ks. Sosnowski. Na zakończenie duchowny powiedział, że najpierw Pan Bóg daje nam życie, a potem posyła do konkretnych zadań. Dlatego każdy z nas powinien wybierać Boga i dążyć za Chrystusem, tak jak niegdyś czyniła to s. Faustyna.

Ostatnim punktem dzisiejszej uroczystości było zawierzenie Kościoła w Łodzi Bożemu Miłosierdziu.

Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku jako trzecie z dziesięciorga dzieci w rodzinie Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec, par. Świnice Warckie. 1 sierpnia 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przyjmując imię Faustyna. Przez 13 lat życia zakonnego przebywała m.in. w Krakowie, Warszawie i Wilnie. Zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze Zgromadzenia w Krakowie-Łagiewnikach. W 1966 roku jej doczesne szczątki przeniesiono z cmentarza zakonnego do klasztornej kaplicy. Została beatyfikowana w 1993 roku przez Jana Pawła II, A W 2000 roku Papież Polak dokonał jej kanonizacji, przekazując całemu światu Orędzie Miłosierdzia, które zapisała w swoim „Dzienniczku”.

Poprzez św. Faustynę otrzymaliśmy od Boga wizerunek Jezusa Miłosiernego, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Godzinę Miłosierdzia. Ustanowiono także Święto Miłosierdzia Bożego. Patronką Łodzi została ustanowiona w 2005 na prośbę abp. Władysława Ziółka i władz miasta.

Udostępnij
Galeria zdjęć