Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 6151
Ks. dr Tomasz Liszewski nowym rektorem WSD w Łodzi
Udostępnij

We wtorek 18 czerwca br. podczas Mszy świętej kończącej rok akademicki w WSD w Łodzi kardynał Grzegorz Ryś wręczył nominację ks. dr. Tomaszowi Liszewskiemu powołując go na rektora Wyższego Seminarium Duchownego  w Łodzi.

Ksiądz Liszewski będzie piętnastym rektorem najstarszej łódzkiej uczelni wyższej od początku jej istnienia tj. od roku 1921.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi pw. św. Stanisława Kostki i św. Teresy od Dzieciątka Jezus zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji łódzkiej – bp. Wincentego Tymienieckiego, a jego pierwszym rektorem został ks. Jan Krajewski.

Ks. dr Tomasz Liszewski jest Łodzianinem i pochodzi z parafii pw. NMP. Królowej Polski na Radogoszczu. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Łodzi (1999-2003). Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi przyjmując świecenia w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi 6 czerwca 2009 roku z rąk abp. Władysława Ziółka – metropolity łódzkiego.

Kończąc seminarium uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W pierwszych latach kapłaństwa posługiwał jako wikariusz w parafii Buczek k. Łasku oraz w parafii Kurowice k. Łodzi. W październiku 2011 został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu psychologii na Katolicki Uniwersytet Lubelski, które zakończył w październiku 2019 roku obroną pracy doktorskiej. W 2015 roku uzyskał magisterium z psychologii. Na tej samej uczelni podjął również studia z teologii pastoralnej ukończone egzaminem licencjackim w czerwcu 2017 roku. W latach 2014-2017 odbył czteroletnie studium psychoterapii Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Warszawie.

Po powrocie ze studiów rozpoczął pracę wykładowcy psychologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Posługuje swoją praktyką psychologiczną w seminariach oraz zgromadzeniach zakonnych prowadząc badania, warsztaty, szkolenia i sesje psychologiczne. Od kilku lat – będąc psychologiem, psychoterapeutą – jest zaangażowany w centrum psychoterapii Cardoner – zajmując się zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, zaburzeniami osobowości, oraz terapią osób konsekrowanych. Został mianowany - przez metropolitę łódzkiego - duszpasterzem Osób skrzywdzonych i Ich rodzin, oraz koordynatorem diecezjalnym Fundacji Świętego Józefa. Jest autorem pozycji książkowej i artykułów naukowych.

W latach 2018 - 2023 pełnił posługę duszpasterską Wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa. Od 2023 roku do chwili obecnej posługuje jako pomoc duszpasterska w parafii pw. Świętego Kazimierza w Łodzi. 18 czerwca 2024 roku mianowanym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

W swojej posłudze kapłańskiej jest zaangażowany w Ruch Światło-Życie oraz organizację rekolekcji w których łączy posługę duszpasterską z posługą psychoterapeutyczną.

Udostępnij