Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 1786
Kard. Ryś: dojrzałość męska to dojrzałość w ojcostwie! | Święcenia Diakonatu 2024
Udostępnij

- Jesteś dojrzały, gdy potrafisz odpowiadać za innych, gdy pomagasz innym wzrastać, gdy cieszysz się, gdy inni wzrastają twoim kosztem. Dojrzałość męska to jest dojrzałość w ojcostwie – mówił kard. Ryś podczas święceń diakonatu w Łodzi.

6 kleryków V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi otrzymało dziś z rąk kard. Grzegorza Rysia święcenia diakonatu. W uroczystości w katedrze łódzkiej wziął udział bp Marek Marczak, duchowni oraz świeccy.

Po odczytaniu Ewangelii ks. Sławomir Sosnowski, rektor seminarium, wezwał kandydatów do święceń. Następnie, metropolita łódzki, po krótkim dialogu z przełożonym kandydatów oznajmił wybranie kleryków do stanu diakonatu.

W homilii kard. Ryś odniósł się do Ewangelii św. Marka o Jezusie błogosławiącym dzieci, wskazując na trzy przesłania. Pierwsze z nich znajduje się w opisie o przynoszeniu dzieci do Jezusa. – To jest dość przerażający obraz. Jeśli was przeraża, to zapamiętajcie go na całe życie. Może być tak, że uczniowie zamiast doprowadzać ludzi do Jezusa, to ich odpychają, zamiast być tymi, którzy przyprowadzają, są tymi, którzy blokują. Nie można się bardziej sprzeciwić swojemu powołaniu do diakonatu, prezbiteratu, episkopatu niż wtedy, kiedy masz prowadzić ludzi do Jezusa, a odpychasz ich, blokujesz – tłumaczył homileta.

Jako drugie przesłanie łódzki pasterz wskazał na dziecięctwo, którego można uczyć się od ludzi świeckich. – Dojrzeliście do tego, żeby być dziećmi? Żeby położyć wam, dorosłym mężczyznom, rękę na głowę? Wiecie, że to, co możecie zrobić i naprawdę będzie się liczyć, wynika z tego, co może zrobić wasz Ojciec i Matka, czyli Pan Bóg i Kościół! – podkreślił. – Największa pomyłka dzisiejszego dnia polegałaby na tym, że wkładałbym ręce na głowy ludzi, którzy myślą, że wszystko mogą robić po swojemu. Nie, masz robić to, co przeczytasz, odkryjesz razem ze swoim Ojcem i Matką, Bogiem i Kościołem – wyjaśniał duchowny.

W trzecim przesłaniu kard. Ryś nawiązał do Ewangelii św. Mateusza, w której Jezus chwali osoby bezżenne dla królestwa Bożego. – Po pochwale celibatu jest tekst o ojcostwie wobec dzieci. Bezżenność jest też ojcostwem. Po święceniach prezbiteratu usiądziecie w konfesjonale, przyjdzie do was starszy człowiek i powie: „a ciebie ojcze proszę o rozgrzeszenie i pokutę”. Ciebie ojcze! Dojrzałość prawdziwie męska to jest ojcostwo i nie jest to zaprzeczenie tego, co powiedziałem o dojrzałości do dziecięctwa. Jesteś dojrzały, gdy potrafisz odpowiadać za innych, gdy potrafisz pomagać innym wzrastać, gdy cieszysz się, gdy inni wzrastają twoim kosztem. Dojrzałość męska to jest dojrzałość w ojcostwie – zakończył metropolita łódzki.

Po homilii nastąpił obrzęd święceń diakonatu, podczas którego alumni, między innymi, oznajmili gotowość do przyjęcia święceń oraz złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa i wierności swojemu ordynariuszowi. Nowi diakoni założyli charakterystyczne szaty: stułę i dalmatykę, jako zewnętrzny znak swojego stanu, a metropolita łódzki wręczył im Ewangelię.

 Nowi diakoni zostali posłani do poszczególnych parafii archidiecezji łódzkiej:

  1. dk. Maksymilian Frąckowiak - parafia archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi
  2. dk. Krystian Leśniewski - parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi
  3. dk. Witold Łącki - parafia pw. św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana w Łodzi
  4. dk. Tomasz Ubrych - parafia św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Matki Boskiej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim
  5. dk. Konrad Wadelski - parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie
  6. dk. Carlos Zaldiba Aguilera - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pabianicach

Udostępnij
Galeria zdjęć