Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 862
Wielkopostne Rekolekcje dla Łodzi 2024 #3 - gdzie jest twój brat?
Udostępnij

W trzecim i ostatnim dniu Wielkopostnych Rekolekcji dla Łodzi, które od Niedzieli Palmowej do dziś mają miejsce w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o pokrzepiającym portrecie Sługi Pana z Księgi proroka Izajasza mówił w homilii - podczas Mszy świętej rekolekcyjnej - kardynał Grzegorz Ryś.

Duchowny zwrócił uwagę na to, że - Bóg mnie zna od wieków. Bóg zna prawdę o mnie od tego momentu, od kiedy ja się znalazłem w łonie matki. Pan Bóg ma o mnie jakąś wiedzę, Pan Bóg ma co do mnie jakie marzenie, jakieś wyobrażenie. Bóg miał wobec mnie jakiś zamysł - On go nosi w sobie, Bóg jest wierny i nie rezygnuje z tego, jakim mnie stworzył, do czego mnie wezwał, do czego mnie powołał. Bóg nie traci tej nadziei. Niezależnie od tego, co się w moim życiu podziało, niezależnie od tego, gdzie ja teraz jestem, gdzie ja podziałem się przez swoje własne głupie, grzeszne czyny.  Bóg ma przed oczami swój pierwszy obraz, swój zamysł Boży względem mojej osoby. Bóg to widzi i zrobi wszystko, by ten obraz we mnie odsłonić.- podkreślił kaznodzieja.

Drugim obrazem jest…  co z was ma ten świat? Istnieje Polska? Istnieje Europa? Istnieje Świat? Kościół nie istnieje dla siebie. Kiedy mówię że mam na imię Kościół, to mówię: nie jestem dla siebie! Jestem dla świata, jestem posłany dla świata. To jest źródło pokrzepienia dla ludu, który siedzi w niewoli i widzą jak nisko w życiu upadli. Bóg tym ludziom mówi – ja każdego z was, bardzo potrzebuję. Nie chodzi byś był dobrym człowiekiem sam w sobie, tylko potrzebuję cię, żebyś mi zbudował mój lud i potrzebuję cię, żebyś zmieniał świat.- tłumaczył duchowny.

Po zakończeniu Eucharystii metropolita łódzki wygłosił konferencję, której tematem przewodnim było pytanie Pana Boga skierowane do Kaina – gdzie jest twój brat?

Odwołując się do papieskiego orędzia kardynał Ryś powiedział - w orędziu na Wielki Post, które było dla nas punktem wyjścia jak Franciszek stawia to pytanie: gdzie jest twój brat - to mówi o synodalnym Kościele – o synodalnym modelu Kościoła. Gdzie jest twój brat? Albo jest ze mną w Kościele, który zmieniamy we wspólnotę, i to jeszcze w taki sposób, że widzę w nim działanie Ducha – w nim i we mnie. Rozpoznaję Boża twarz w twarzy brata. Albo ten brat jest w Kościele, który jest synodalny, albo go wywaliłem, bo traktuje go jako rywala. – zauważył rekolekcjonista.

- Gdzie jest twój brat tzn. czy widzisz kogoś kto cierpi? Franciszek mówi tak – kiedy Bóg pyta mnie – gdzie jest twój brat, tzn. czy widzisz tego, który jest cierpiący? W Księdze Wyjścia jest w ten sposób, że Bóg widział, Bóg słyszał poszkodowanych cierpiących płaczących. Bóg widział, a ty widzisz? Mówiąc językiem Nowego Testamentu – Franciszek mówi – Bóg szuka kogoś kto zechce wejść w funkcję samarytanina, tego który zobaczył pobitego człowieka. Bóg widzi i słyszy – pytanie  - czy my widzimy i słyszymy? – zakończył.

Udostępnij
Galeria zdjęć