Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 3430
Kard. Ryś: nasze życie jest czasem łaski Boga! | Msza Krzyżma w Archikatedrze Łódzkiej
Udostępnij

- Czas naszego życia, działania, aktywności w Kościele jest czasem łaski Boga, ciągłego Bożego działania, miłości, miłosierdzia - mówił kard. Ryś podczas Mszy Krzyżma.

W łódzkiej katedrze celebrowana była Msza Krzyżma z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich. W uroczystości, pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, udział wzięli biskupi oraz księża diecezjalni. Eucharystię koncelebrowali jubilaci obchodzący w tym roku 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich. Metropolita łódzki pobłogosławił oleje św., które w najbliższym roku będą wykorzystane do sprawowania sakramentów.

W homilii kard. Ryś zwrócił się do księży, mówiąc, że słowo Boże definiuje każdego z nich. Pomaga także na nowo poznać, odkryć i zrozumieć chrystusową misję, do której zostali powołani. – Potrzebujemy ponownie przeczytać to słowo, by je ponownie pojąć, zachwycić się nim i wziąć je głęboko do serca – podkreślił metropolita łódzki.

Odnosząc się do czytania z Księgi proroka Izajasza, kard. Ryś wskazał na trzy elementy wpisujące się w namaszczenie prorockie. Jako pierwsze wskazał na to, że prorok rozpoznaje czas i potrafi go opisać. – Jezus opisuje ten czas jako rok łaski Pana. To jest coś pierwszego, co powinniśmy wynieść z tej liturgii, z tego ponownego czytania słowa. Czas naszego życia, działania, aktywności w Kościele jest czasem łaski Boga, ciągłego Bożego działania, miłości, miłosierdzia – zaznaczył.

Po drugie, namaszczenie łączy się z charyzmatem. - Namaszczenie króla czy kapłana jest namaszczeniem urzędowym. Prorok to nie urząd. Prorok to jest charyzmat. Jak dobrze znamy dzieje zbawienia, niejednokrotnie jest tak, że prorok staje naprzeciw króla albo kapłana. Jeśli trzeba, to jest posłany ze słowem upomnienia dla nich. Dobrze byłoby, gdybyśmy odnajdywali w sobie takich proroków, którzy też napominają nas i siebie samych podczas swoich funkcji urzędowych – zauważył. – Charyzmat decyduje o indywidualnym przeżywaniu wiary i posługi – podsumował homileta.

Po trzecie kard. Ryś podkreślił, że namaszczenie jest posłaniem. – Ile jest we mnie postawy wychodzenia do tych, którzy nie mają możliwości, żeby przyjść samemu? Ruch jest potrzebny z naszej strony, jest potrzebna inicjatywa z naszej strony, inaczej nie dojdzie do spotkania – podkreślił kard. Ryś.

Po homilii księża obecni na Eucharystii odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Kluczowym momentem uroczystości była konsekracja krzyżma, pobłogosławienie i poświęcenie oleju katechumenów i oleju chorych. Stanowią one czytelny znak wylania łaski Bożej i służą tworzeniu wspólnoty Kościoła, a przez kolejny rok będą używane podczas udzielania sakramentów.

Na zakończenie bp Marek Marczak złożył wszystkim życzenia wielkanocne, natomiast siostry zakonne, dziewice i wdowy konsekrowane podziękowały księżom za ich posługę.

Konsekrowane oleje zostały przekazane dziekanom 27 dekanatów archidiecezji łódzkiej.

Dziś wieczorem o godz. 18.00 zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej do łódzkiej katedry pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia.

Udostępnij
Galeria zdjęć