Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 822
Kard. Ryś podczas posługi lektoratu: Lektor to nie jest ktoś, kto Słowo głosi, ale ktoś, kto rodzi Słowo!
Udostępnij

- Lektor to nie jest ktoś, kto Słowo głosi, ale ktoś, kto rodzi Słowo, przekazuje życie ze Słowa. To dotyczy tych dwóch, ale to dotyczy nas wszystkich. Przekaz wiary, to jest przekaz życia, a nie tylko głoszenie Słowa. – mówił kardynał Grzegorz.

Dziś wieczorem w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbyła się uroczysta Eucharystia połączona z obrzędem lektoratu dwóch kleryków Archidiecezjalnego Seminarium Redeptoris Mater, które od 2019 roku istnieje w Archidiecezji Łódzkiej. Jest to drugie Seminarium Drogi Neoketechumenalnej w Polsce.

W słowie pasterskim wygłoszonym podczas liturgii kardynał Grzegorz pytał - kto może rodzić Słowo w innych? Rodzić Słowo w innych może ktoś, kto jest człowiekiem Słowa, tak jak Maryja. Maryja jest człowiekiem Słowa. Bóg rozmawia z Nią używając swojego Słowa. Każde zdanie, które pada z ust Gabriela jest cytatem ze Starego Testamentu. – zauważył kaznodzieja.

- Kluczem jest to, że to Słowo, które Bóg wypowiada do nas, które ma się w nas począć tak dalece, by się ono mogło urodzić także w życiu innych ludzi. Kluczem jest to Słowo w pierwszym odbiorze nie możliwe. Jest takie słowo, które od niedzieli będziemy słyszeć przez cały okres Bożego Narodzenia- to słowo pokój! Czy pokój jest możliwy? Jest ktoś kto wierzy, że może nastać pokój? Ktoś wierzy w pokój między Rosją a Ukrainą? Ktoś wierzy w pokój między Żydami, a Arabami? Ktoś wierzy w pojednanie w Polsce? Bóg wypowiada nad nami słowo pokój. To słowo się w nas pocznie? Czy wzruszymy ramionami i powiemy nie możliwe? – pytał duchowny.

Kończąc hierarcha zaapelował - patrzcie na Maryję, bo Ona jest patronką waszego lektoratu. Nie chodzi o to czy potraficie mówić o Słowie, tylko czy ono będzie w waszym życiu taką rzeczywistością,  tak się w was zagnieździ – rozrośnie, że będzie się ono mogło urodzić w innych? Ewangelizacja to jest przekaz życia. Jezus mówi ci co przyjmują Słowo, i którzy zachowują je w sobie, a potem czynią są mu Matką, a nie lektorami.- podkreślił kard. Ryś.

Po homilii wezwani przez rektora Seminarium Redemptoris Mater kandydaci do przyjęcia posługi podeszli do ołtarza, gdzie otrzymali księgę Pisma Świętego oraz błogosławieństwo biskupa uprawniające ich do czytania Słowa Bożego w gromadzeniu liturgicznym.

W liturgii katedralnej wzięli udział łódzkie wspólnoty neokatechumenalne wraz ze swoimi prezbiterami i katechistami oraz rodzina i najbliżsi nowych lektorów.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski.

Udostępnij
Galeria zdjęć