Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1328
Kardynał Grzegorz Ryś wręczył młodym Nagrodę Papieża Franciszka
Udostępnij

- Bardzo, bardzo wam dziękuję! To jest wielka radość zobaczyć tak wielu ludzi, którym się po prostu chce. Myślę, że to właśnie przeżywacie idąc do: dzieci z domów dziecka, do osób z DPS-u, do osób starszych, czy do osób ubogich i widzicie jak dalece w naszym świecie człowiek jest samotny. To, co wy robicie – to obok tego, że w sposób konkretny ich wspieracie, to przełamujecie tę samotność i dajecie poczucie wspólnoty i bliskości – kogoś, kto jest obok i komu zależy, i kto kocha. Nic lepszego nie możecie zrobić. Bardzo wam dziękuję za to, że to robicie. – mówił kardynał Ryś.

Ponad 180 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych odebrało dziś przed południem - z rąk metropolity łódzkiego - Nagrodę Papieża Franciszka. Gala rozdania Nagród miała miejsce w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym MONOPOLIS.

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach, działalność: charytatywna,  ewangelizacyjna i ekumeniczna.

Przed każdą z kategorii, w krótkiej prezentacji, przedstawiano projekty działalności młodych ludzi, które zostały przedstawione do Nagrody Papieża Franciszka. Następnie prowadzący galę wyczytywali nagrodzonych, którym wręczono medale.

Szkoły Podstawowe

  • medal brązowy – 50 uczniów
  • medal srebrny – 21 uczniów

Szkoły Ponadpodstawowe

  • medal brązowy – 47 uczniów
  • medal srebrny – 48 uczniów
  • medal złoty – 17 uczniów

Medal, który otrzymali laureaci nagrody na awersie przedstawia krzyż wpisany w serce z napisem ”SPOJRZAŁ Z MIŁOSIERDZIEM I WYBRAŁ”, a na rewersie dłoń Papieża Franciszka z jezuickim herbem oraz napisem „PAPIEŻ FRANCISZEK”

Zwracając się do uczestników gali kardynał Grzegorz powiedział miedzy innymi - chcę wam powiedzieć, że jestem najszczęśliwszym biskupem na świecie. W ciągu ostatniego tygodnia to jest moje trzecie spotkanie z młodymi ludźmi. Każde z nich było inne. Najpierw było spotkanie, które miało upamiętnić dzieci i młodzież, którzy cierpieli w obozie koncentracyjnym dla dzieci w Łodzi. To w jaki sposób wy na tym spotkaniu się zachowywaliście to przechodziło - myślę - wyobraźnie wielu takich, który mówią o młodych tylko krytycznie. Potem było niezwykłe spotkanie na arenie, a to jest trzecie spotkanie z młodzieżą. Po takich spotkaniach mogę powiedzieć tylko jedno: bardzo was kocham! – mówił metropolita łódzki.

Jak zauważa pomysłodawca nagrody - każdy może ubiegać się o papieską Nagrodę gdyż - wartości, które reprezentuje Papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. – zaznacza kard. Ryś.

Galę uświetnił występ Teatru MUMIO. Na deskach sceny Monopolis wystąpili: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński oraz Jacek Borusiński.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie i Teatr Monopolis. Honorowy patronat nad tym wydążeniem objęli: Wojewoda Łódzki - Karol Młynarczyk, Marszałek Województwa Łódzkiego - Grzegorz Schreiber, Prezydent Miasta - Łodzi Hanna Zdanowska, ora z Łódzki Kurator Oświaty -Waldemar Flajszer.

Udostępnij
Galeria zdjęć