Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 738
„Jak Bóg pomyślał Kościół” | Promocja książki
Udostępnij

-  To, co tam jest napisane, to ja w to wierzę, dlatego że czytam to ze słowa. To nie jest traktat teologiczny, to jest zapis, najpierw mojej wiary, która ufam wynika z tego, że spotykam Boga w słowie, a On mówi o tej wspólnocie, którą tworzymy - mówił kard. Ryś.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się promocja książki kard. Grzegorza Rysia „Jak Bóg pomyślał Kościół”. Spotkanie z metropolitą łódzkim, ks. prof. Janem Słomką i dr. hab. Markiem Kitą poprowadził Łukasz Głowacki.

Podczas pierwszej części rozmówcy odnieśli się, między innymi, do tytułu książki. - Ta książka jest o Kościele, a jeszcze precyzyjniej, jest o mojej obecności w Kościele. Nie jest to podręcznik do eklezjologii, jest to myślenie, które dotyczy każdego człowieka. Zadaje mu pytania i refleksje na temat twojej obecność w Kościele - powiedział ks. prof. Słomka. Autor publikacji odniósł się również do odkrycia i tworzenia żywego Kościoła. - Kościół jest dynamiczny, bo dojrzewa, bo się zmienia. Najgorzej jakby był zastany. Proszę zobaczyć, że Kościół wyrasta z chrztu, a o nim mówiło się zawsze, że jest źródłem, a nie sadzawką wody zastanej i już z tego bierze się to, że Kościół jest dynamiczny - wyjaśnił kard. Ryś.

W kolejnej części słuchacze mieli możliwość zadania pytań metropolicie łódzkiemu. Pojawiały się zagadnienia dotyczące święceń kapłańskich, diakonatu stałego, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. czy lęków przed zmianami w Kościele.

Na zakończenie zaproszeni do dyskusji zaznaczyli, że książka nie jest instrukcją właściwego zachowania katolika w Kościele, ale ma motywować czytelnika do słuchania i osobistego rozważania słowa Bożego. - To, co tam jest napisane, to ja w to wierzę, dlatego że czytam to ze słowa. To nie jest traktat teologiczny, tym jest zapis, najpierw mojej wiary, która wynika z tego, że spotykam, ufam, Boga w słowie, a On mówi o tej wspólnocie, którą tworzymy - podsumował kard. Ryś.

Książka „Jak Bóg pomyślał Kościół” wskazuje na wizję Kościoła według zamysłu Boga. Stanowi zbiór homilii, konferencji i rozważań wygłoszonych dla różnych wspólnot przez metropolitę łódzkiego.

Udostępnij