Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 1075
Rekolekcje Kapłańskie 2023 z ks. Tomášem Halikiem #2
Udostępnij

„Moc Boża objawia się w ludzkiej słabości tylko wtedy, gdy mamy odwagę przyznać się i zaakceptować naszą słabość”- mówił ks. prof. Tomáš Halik w drugim dniu rekolekcji skierowanych do kapłanów Archidiecezji Łódzkiej. Już po raz siódmy w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki  odbywają się trzy wieczory ze Słowem Bożym – Rekolekcje Kapłańskie 2023.

W swojej konferencji duchowny mówił, że Kościół w wielu krajach świata, a także w Polsce, przeszedł w ostatnich latach trzęsienie ziemi. Został zmuszony do przyjrzenia się swojej słabości - długo nieuświadamianym i ukrywanym grzechom wewnątrz Kościoła, które osłabiły jego wiarygodność. „W tych haniebnych i skandalicznych przypadkach nadużyć, w tym nadużyć wobec dzieci i nieletnich, nie była to tylko porażka stosunkowo niewielkiej liczby osób. Papież widzi przyczynę tego zła w systemie klerykalizmu. Nadużycie władzy i autorytetu było wynikiem pewnego rozumienia władzy w Kościele”- mówił rekolekcjonista.

Dalej w swoich rozważaniach ks. Halik mówił o tym, że Klerykalizm polega na dwóch wypaczonych relacjach. „Jedną z nich jest relacja z ludźmi, polegająca na kontroli władzy i wywyższaniu samego siebie. Niech tak nie będzie z wami, Jezus stanowczo napomina swoich uczniów. Drugim aspektem klerykalizmu jest zaborcza relacja z Bogiem i dawanie siebie. Bóg nie daje nam siebie, abyśmy mogli Go "posiadać"; objawiona, dana prawda, łaska wiary - to nie jest coś, co jest naszą własnością, dla której możemy wywyższać się ponad innych”- wskazywał duchowny.

Ks. Halik zwracał uwagę na to, że należy mieć świadomość, że Duch Boży, zgodnie z obietnicą Jezusa, stopniowo wprowadza nas w pełnię prawdy, powinna zachęcać do wytrwałości i gorliwości w naszych poszukiwaniach, przezwyciężać lenistwo i otępienie oraz prowadzić nas do dziecięcej otwartości i ciekawości. „Jezus, który dobrze wie, czego nie możemy teraz znieść i zrozumieć, mądrze prowadzi nas do czujnego i radosnego oczekiwania”- mówił rekolekcjonista.

Na zakończenie swojej konferencji ks. Halik podkreślił, że moc Boża objawia się w ludzkiej słabości tylko wtedy, gdy mamy odwagę przyznać się i zaakceptować naszą słabość. Otwieramy wtedy drzwi do działania mocy Bożej.

„Kiedy uświadomimy sobie, ze wszystkimi tego konsekwencjami, że jesteśmy - jako jednostki i jako Kościół - tylko w drodze, a nie u celu, wtedy znacznie przybliżymy się do celu naszej podróży, którym jest Chrystus”- zakończył duchowny.

Ks. prof. Tomáš Halík to jeden ze znamienitszych współczesnych intelektualistów katolickich. Profesor socjologii i teologii, doktor filozofii, studiował również psychologię kliniczną. Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W czasach komunizmu jedna z ważniejszych postaci czeskiego podziemnego Kościoła katolickiego. Działał w opozycyjnych środowiskach intelektualnych. Uczestniczył w ruchu odnowy w okresie Praskiej Wiosny. Należał do bliskich współpracowników prezydenta Czech Václava Havla oraz arcybiskupa Pragi kard. Františka Tomáška. Laureat Nagrody Templetona 2014 przyznawanej za przekraczanie barier między nauką a wiarą.

Jest już tradycją, że w drugim dniu Rekolekcji Kapłańskich, które odbywają się w Archidiecezji Łódzkiej, wśród księży jest zbierana taca na konkretną pomoc. W tym roku Ksiądz Kardynał zachęcił do pomocy małej Adzie, która potrzebuje skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych, która uratuje jej życie.
Pomocy można udzielić tutaj: https://www.siepomaga.pl/ada-fryczak

Udostępnij