Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1903
Kard. Ryś podczas odpustu katedralnego: św. Stanisław Kostka będąc młodym osiągnął dojrzałą wiarę!
Udostępnij

- Święty Stanisław Kostka nie dlatego jest pokazywany przez Kościół, że był człowiekiem młodym, tylko dlatego, że będąc młodym osiągnął dojrzałą wiarę! Są tacy młodzi ludzie, których dojrzałość zawstydza dorosłych. – mówił kard. Ryś.

Sumie odpustowej celebrowanej 18 września, w liturgiczne wspomnienie świętego Stanisława Kostki - patrona łódzkiej Bazyliki Archikatedralnej, przewodniczył metropolia łódzki, kardynał Grzegorz Ryś. W liturgii uczestniczyli: bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, kanonicy kapituł katedralnej oraz uczniowie i nauczyciele łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

O tym, co zachwyca w 12-letnim Jezusie i 18-letnim Stanisławie Kostce, czyli o dojrzałej relacji z Bogiem i posłuszeństwie, w którym się wzrasta mówił w homilii do dzieci i młodzieży kardynał Grzegorz Ryś.

- Czemście mnie szukali, czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mojego Ojca! - To jest pierwsze zdanie Jezusa, które zapisał ewangelista. Przez te słowa Chrystus chce powiedzieć nam, że Bóg jest Jego Ojcem. To jest Ewangelia o tym, że możesz mieć 12 lat, i że możesz mieć takie sposób życia z Bogiem, że nawet twoi najbliżsi tego nie zrozumieją! Podobnie było i w przypadku św. Stanisława Kostki, którego najbliżsi nie rozumieli, tego co on chce zrobić wstępując do jezuitów. – zauważył arcybiskup. - Pierwsza zasada rozwoju, wzrostu i dojrzewania – zadaj sobie pytanie: kim jest Bóg w twoim życiu? Zobacz, jak ta relacja cię tworzy? Czy odkryłeś, że Bóg jest twoim Ojcem, a ty jesteś Jego dzieckiem? – pytał duchowny.

- Jezus wrócił do Nazaretu i  był im poddany. – Ojcowie Kościoła pisali, że Ten, który jest Stwórcą Wszechświata, był posłuszny cieśli. Słuchał mężczyzny, którego całą umiejętnością było rzemiosło. Stwórca całego świata poddaje się w posłuszeństwo i to go rozwija - On wzrasta. To jest coś, co dzisiaj nie jest do końca popularne – by być posłusznym, być poddanym, i żeby to przeżywać jako moment rozwoju, jako moment wzrostu. Trzeba być bardzo dojrzałym człowiekiem, żeby się poddać w posłuszeństwo, i żeby w tym doświadczeniu wzrastać. Tu jest również pytanie do tych, którzy w Kościele, czy w szkole mają władzę – czy w taki sposób ją się sprawuje, że ci, którzy są im poddani mogą rosnąć? To jest bardzo ważne pytanie.- podkreślił kaznodzieja.

- Święty Stanisław Kostka, kiedy uciekł z Wiednia poszedł do Niemiec i przebywał we wspólnotach jezuickich i nie był tam żadnym nowicjuszem, ale posługiwał – wypełniając wszelkie służebne funkcje myjąc garczki, wycierał, sprzątał – nic więcej, ale ci, którzy na niego patrzyli byli przekonani, że rośnie i dlatego ostatecznie go odesłali do Rzymu, do nowicjatu, gdzie został przyjęty. Stanisław miał taki moment zstąpienia w duchu, w służebne prace, w szare życie, którego nikt nie widzi, którego nikt nie zauważa. Co to są za czynności dla chłopaka, który mówi, że jest do wyższych rzeczy stworzony?  Ale to może zrozumieć, pojąć ktoś, kto jest prawdziwie dojrzały. - zauważył duchowny.

Kończąc liturgię metropolita łódzki pobłogosławił zgromadzonych relikwiami św. Stanisława Kostki.

Udostępnij
Galeria zdjęć