Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś na 100- lecie parafii w Rogowie: Życzę wam ducha Magnificat

„Życzę wam w tej parafii ducha Magnificat na kolejne lata”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas Mszy Św. sprawowanej w parafii Wniebowzięcia NMP w Rogowie.

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP Metropolita Łódzki sprawował Eucharystię w Rogowie w 100 rocznicę powstania parafii. Parafia została erygowane przez Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego w 1923 roku.

W swojej homilii podkreślał jak ważne jest zapatrzenie się w Maryję. Wskazał na trzy ważne postawy Matki Bożej o których jest mowa w Ewangelii. W Słowie Bożym mamy Maryję, która na wieść o tym, że jej krewna Elżbieta jest w stanie błogosławionym idzie do niej, aby wesprzeć ją w tym czasie.

Pierwsza postawa jaką powinniśmy uczyć się od Maryi to postawa niesienia pomocy natychmiast. „Maryja idzie pomóc nie dlatego, że ktoś Jej kazał, ale idzie z własnej inicjatywy reagując na potrzebę o której się dowiedziała”- zaznaczał Ksiądz Kardynał.

Druga postawa to niesienie Chrystusa tam gdzie idziemy. Maryja odwiedzając swoją krewną jest żywym tabernakulum gdyż pod sercem ma Pana Jezusa. „Patrząc się na Maryję uczymy się rzeczy istotnych. Jeśli nie wnoszę do swojego domu, do domów moich braci i sióstr nie wnoszę Jezusa, to to co tworzymy jeszcze nie jest Kościołem”- mówił Kard. Ryś.

Trzecia lekcja jaką daje nam Maryja to lekcja modlitwy uwielbienia. „Uwielbienie to wyraźny znak działania Ducha Św. bo tylko w Nim człowiek może powiedzieć, że Jezus jest Panem”- mówił Kard. Ryś i powtarzając za Papieżem Franciszkiem podkreślał, że uwielbienie wyzwala nas z postawy egoistycznej.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Kardynał poświęcił kwiaty i zioła, które wierni przynieśli do Świątyni, a także odsłonił tablicę upamiętniającą kapłanów z tej świątyni, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej.

W uroczystość odpustową był także czas na podziękowania i odznaczenia pamiątkowymi medalami dla tych, którzy z wielkim zaangażowaniem poświęcają się dla parafii.

Po procesji z Najświętszym Sakramentem i uroczystym odśpiewaniem „Te Deum” był czas na… urodzinowy tort.