Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1238
Łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic” dla odpowiedzialnych za łódzkie pielgrzymowanie
Udostępnij

W sali widowiskowej dawnego łódzkiego kompleksu pofabrycznego MONOPOLIS odbyła się dziś łódzka premiera filmu „Jasna Góra bez tajemnic” opowiadającego o historii Jasnej Góry. Do udziału w premierze zostali zaproszeni wszyscy odpowiedzialni, organizatorzy i współorganizatorzy pieszych pielgrzymek z Archidiecezji Łódzkiej na Jasną Górę.

Jak podkreślał abp Ryś tuż przed projekcjom filmu – bardzo mi zależało, aby ludzie którzy organizują pielgrzymki na Janą Górę z terenu Archidiecezji Łódzkiej jako pierwsi w tej diecezji zobaczyli film o Jasnej Górze, które dane mi było zrobić z Polsatem Rodzina. Chciałem byście obejrzeli ten film dla dwóch powodów. Po pierwsze, bo jestem wam winny wdzięczność, za to że organizujecie pielgrzymkę łódzką w różnych jej wymiarach. Bardzo jestem wam zobowiązany, za to wszystko, co robicie w przygotowaniu i przeprowadzeniu pielgrzymek. Przyjmijcie ten pokaz jako mój dar wdzięczności dla was. Drugim powód jest taki – by już teraz zastanowić się jak ten film wykorzystać i pokazać podczas tegorocznych pielgrzymek na Jasną Górę. – podkreślił metropolita łódzki.

Przed projekcją dokumentu o Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej słowo wprowadzenia i niektóre kulisy przygotowania tego dokumentu ujawnił paulin o. Michał Bortnik, który będąc rzecznikiem prasowym Jasnej Góry był odpowiedzialny za ramienia klasztoru jasnogórskiego za pomoc przy realizacji dokumentu.

- Tak jak wiele najważniejszych, najwspanialszych rzeczy na Jasnej Górze, tak i powstanie tego filmu w dużej części miało miejsce nocą. Czasem mam wrażenie, że najważniejsze, najwspanialsze rzeczy na Jasnej Górze dzieją się zawsze pod osłoną nicy, gdyż trudno jest kręcić jakieś sceny przed obrazem Matki Bożej w ciągu dnia, kiedy są pielgrzymi, kiedy każdy chce się pomodlić, ale też tak wielkie rzeczy jak konserwacja obrazu Matki Bożej też dzieją się nocą. Nocą obraz jest wyjmowany z ołtarza, nocą jest konserwowany, i nocą wkładany do ołtarza. Robimy tak nie dlatego, że mamy coś do ukrycia, ale dlatego, żeby wszyscy mieli jak najwięcej czasu na ten kontakt z Matką Bożą. – zauważył rzecznik Jasnej Góry.

Film – o czym zgodnie mówią producenci – pozwala zobaczyć okiem kamery miejsca, dzieła sztuki, oraz dokumenty, które na co dzień nie są dostępne dla odwiedzających częstochowskie sanktuarium.  Pozwala poznać dzieje Cudownego Obrazu oraz historię klasztoru, która bardzo mocno jest związana z historią Polski. Film wyprodukowany w 2022 roku przez Polsat Rodzina trwa 44 minuty i jest dostępny na platformach telewizyjnych.

Udostępnij