Autor: KAI /Episkopat.pl
Wyświetleń: 1412
Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko
Udostępnij
O bezwarunkowej i stałej miłości Boga do człowieka mówił dziś abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich. Wskazywał, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko. Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych "Lednica 2000". W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Nawiązując do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej abp Ryś wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

Zwracając się do tysięcy uczestników lednickiego spotkania abp Ryś przekonywał, że Bóg, który objawia się w Jezusie Chrystusie kocha każdego człowieka zawsze, darmo, bezwarunkowo, bezinteresownie, wiernie i nie “za coś” tylko - mimo wszystko.

“Jezus Chrystus objawia Boga, który kocha mnie mimo moich grzechów; kocha mnie jako grzesznika, nie jako sprawiedliwego, nie jako dobrego - jako grzesznika” - wskazywał metropolita łódzki.

Bóg jest zawsze pierwsze ze swoją miłością, Bóg jest zawsze wyprzedzający i kochający; znajduje lekarstwa na nasze choroby, zanim zachorujemy - mówił duchowny. - Nie wiem, jak to więcej powiedzieć, żebyście się po prostu w tym Bogu zakochali, żebyście się zafascynowali Bogiem, który kocha aż tak - dodał hierarcha.

Abp Ryś wskazywał na panującą wśród młodych ludzi samotność, a także na dramatyczny paradoks polegający na tym, że pomimo nieznanych dotąd w dziejach możliwości komunikacji z drugim człowiekiem, niezależnie od miejsca jego pobytu, nie potrafimy ze sobą rozmawiać. ”Jesteśmy przerażająco samotni, umieramy w samotności. Ale Bóg ma na to lekarstwo - to Duch, który prowadzi Cię do wspólnoty z innymi” - wskazywał duchowny zachęcając do wyjścia ku innym i przezwyciężanie swojego egoizmu i koncentracji wyłącznie na sobie i swoich sprawach.

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a koncelebrowali m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i bp Grzegorz Suchodolski przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych "Lednica 2000" zakończy się przejściem, o północy, tysięcy uczestników przez Bramę-Rybę, na znak wybrania Chrystusa jako życiowego Przewodnika.

LEDNICA 2000 to dzieło ewangelizacyjne, które zainicjował w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Gromadził młodych co roku wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa.

Osoba i nauczanie św. Jana Pawła II, duchowego twórcy Lednicy, budowanie osobistej relacji z Chrystusem oraz odkrywanie wiary na nowo poprzez czerpanie ze skarbca tradycji i historii Kościoła to filary Lednicy.

Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację spotkań młodzieży na Polach Lednickich w pobliżu Gniezna, a od 1 września br. także odpowiedzialność za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich.

https://www.youtube.com/watch?v=xJUtjlw_eZg

Udostępnij