Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 2679
Abp Ryś: Jesteście darem Boga | 50 lat Kościoła Domowego Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

11 czerwca w Bazylice Archikatedralnej świętowano ważne wydarzenia dla Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Łódzkiej - Diecezjalną Oazę Matkę, rozesłanie oaz, a także jubileusze 50-lecia Domowego Kościoła i 50 - lecia Aktu Konstytutywnego Ruchu Światło Życie. Uroczystości przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Podczas homilii łódzki pasterz zwrócił uwagę zebranych na Jezusa będącego pośród każdej wspólnoty. - Każdy z was jest darem Boga. Co więcej, jesteście sobie na wzajem podarowani przez Boga w waszych małżeństwach, rodzinach - mówił abp Ryś.

Rozważając dzisiejszą Ewangelię, metropolita łódzki wspomniał o biblijnym bohaterze, którego wszyscy opisywali jako złoczyńcę. - Jedynym, który widział w nim Mateusza, był Jezus. Myślicie, że Jezus był tak naiwny, że nie wiedział, co to znaczy celnik? Myślicie, że Jezus nie wiedział, kim jest ten człowiek, który siedzi na komorze celnej? Jezus nie wiedział, czym się zajmuje, w jaki sposób zarabia na życie? Oczywiście, że wiedział. Pewnie przed nikim grzech Mateusza nie był tak jasny i tak wyraźny, konkretny jak przed Jezusem. Kiedy uświadamiamy to sobie, to wówczas rozumiemy na czym polega miłość Boga, że Bóg widzi we mnie dobro wtedy, kiedy nikt go nie widzi i kiedy ja sam nie mam prawa go widzieć w sobie, to On ciągle we mnie widzi dar Boga - wyjaśnił homileta.

Abp Ryś podkreślił, że Jezus widząc człowieka, który czyni zło, nie chce być sędzią, ale lekarzem.

Potwierdzeniem tego jest sakrament pokuty, podczas którego Jezus staje w roli obrońcy. - To nie jest wasze życiowe powołanie, to nie jest wasze doświadczenie wiary, że spotkał was Jezus i powiedział, żebyście poszli z Nim do domu? W rzeczywistość własnej rodziny? Dlatego tak fundamentalny jest Domowy Kościół, bo ten pierwszy krok Jezusa i pierwszy krok nasz za Nim, to jest zawsze pierwszy krok do naszego domu - powiedział.

W kolejnej części homilii abp Ryś powiedział o dwóch aspektach - że Jezus zasiada do stołu z innymi oraz to, że leczy poprzez powoływanie. - Jezus leczy, zlecając ci dobro, powołując cię, dzieląc się odpowiedzialnością. W ten sposób Jezus leczy, mówi: „Potrzebuję cię, weź to na siebie, zrób to.” - podsumował łódzki duchowny.

Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Eucharystii abp Grzegorz Ryś w ramach rozesłania na oazy wręczył świece i pobłogosławił moderatorów oraz animatorów, którzy będą prowadzić oazy wakacyjne. Odbyło się także odnowienie-odczytanie Aktu Konstytutywnego.

Diecezjalna Oaza Matka to czas rozesłania członków Ruchu Światło - Życie na rekolekcje wakacyjne. Ponadto jest okazją do spotkania, a także modlitwy w intencji dobrego przeżycia rekolekcji. Jak co roku, wyjazdy odbywają się w trzech turnusach w ramach różnych stopni oaz. W te wakacje dzieci i młodzież spędzą ponad dwa tygodnie w Skrudzinie, Gaboniu, Kamionnej, Kiczorach, a także w Rzymie.

Tegoroczne jubileusze to również ważne momenty w czasie istnienia oazy. 50 lat temu ówczesny kard. Karol Wojtyła zawierzył Ruch Światło - Życie Niepokalanej Matce Kościoła, co ks. Franciszek Blachnicki nazwał aktem konstytutywnym, wierząc iż stanowi to źródło żywotności zarówno samego Ruchu, jak i całego Kościoła.

Drugi jubileusz, 50-lecie Domowego Kościoła, odnosi się do pierwszych rekolekcji formacyjnych dla małżeństw, które w 1973 r. poprowadził ks. Blachnicki.

Udostępnij
Galeria zdjęć