Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Abp Ryś: Eucharystia jest sakramentem siły przebicia | Święto Eucharystii 2023

- Jeśli masz płynące z Eucharystii to doświadczenie, że On cię kocha, przebijesz się przez wszystko - mówił abp Ryś podczas Archidiecezjalnego Święta Eucharystii.

W tym roku przypada 36. rocznica wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Z tej okazji wierni obchodzą Święto Eucharystii, które od lat w archidiecezji łódzkiej ma formę doby eucharystycznej przeżywanej we wszystkich parafiach. Pierwszym punktem rozpoczynającym wydarzenie, upamiętniające obecność Papieża Polaka na łódzkiej ziemi, była Msza św. w łódzkiej katedrze pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia.

W homilii odnoszącej się do Księgi Tobiasza, metropolita łódzki powiedział o rodzinie Tobiasza - matce oczekującej syna i niewidomym ojcu, od którego młody Tobiasz nauczył się o sile miłości. - Jakie to jest piękne! Syn, który uczy się miłości większej niż śmierć od własnego Ojca - tłumaczył abp Ryś

W kolejnej części homilii metropolita łódzki powiedział o okolicznościach w Niniwie, w których przyszło żyć biblijnej rodzinie. Wspólnota ta doświadczała wiele złego, ponieważ otaczające ich środowisko radykalnie odrzucało Boga. Stąd należy jeszcze bardziej zwrócić uwagę na jej piękno wynikające z ceny wszystkich tych okoliczności. Jak wskazał łódzki pasterz, punktem zwrotnym na kartach Pisma Świętego jest ryba, której ofiara stała się pomocnym środkiem ocalającym rodzinę. - Znacie tę rybę? No pewnie, że znacie! Ichthys - Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel. I Jego śmierć i Jego ofiara jest tym, co przeprowadza każdego człowieka i tamtą rodzinę przez wszystkie trudy i doświadczenia. To dzięki Niemu cała ta rodzina może wybuchnąć jednym wielkim uwielbieniem, błogosławieniem Boga - powiedział abp Ryś, zaznaczając, że dla nas owym ratunkiem jest Eucharystia.

W ostatniej części homilii metropolita łódzki nawiązał do wypowiedzi Jana Pawła II, który blisko 40 lat temu mówił, że człowiek może być silniejszy od warunków, w których żyje. - Papież mówił tak, że czasami jest nie dobrze, jak warunki są za dobre, bo jak warunki zewnętrzne są za dobre, to te zewnętrzne warunki mogą osłabić wewnętrzną determinację. Człowiek jest tak nastawiony na to, żeby warunki zewnętrzne były dla niego jak najbardziej pozytywne, że zapomina, że najważniejsze jest w życiu to, co musi, ale to, co musi, jest wewnętrznym imperatywem - tłumaczył.

Komentując trzy wybrane fragmenty papieskiego przemówienia, duszpasterz powiedział, że Eucharystia jest sakramentem siły przebicia, wynikającą z doświadczenia miłości. - Jeśli jest nam na coś potrzebna ta noc i jutrzejszy dzień adoracji, to są nam właśnie potrzebne na to, żeby patrzeć w Eucharystię i widzieć w niej oczy Jezusa, które mówią: „kocham cię” i widzieć w niej Jego śmierć, Jego ofiarę, które mnie leczą, przeprowadzają przez każde doświadczenie, trudność. Dlaczego? Właśnie dlatego, że dają mi to poczucie, że jestem ukochany taki, jaki jestem - wyjaśnił łódzki pasterz.

Na zakończenie abp Ryś zwrócił się do zebranych, motywując, że życie każdego człowieka może być piękne na wzór rodziny z Niniwy. - Jeśli masz płynące z Eucharystii to doświadczenie, że On cię kocha, przebijesz się przez wszystko - podsumował homileta.

Spotkanie w łódzkiej katedrze zebrało przedstawicieli parafii z całej archidiecezji, którzy otrzymali portrety św. Jana Pawła II. Co roku, w ramach przeżywanego święta wierni otrzymują znak, który będzie świadczył o jedności Kościoła łódzkiego i będzie prowadził wszystkich podczas doby eucharystycznej. - Przekazujemy wam portret kanonizacyjny, ten, który podkreśla jego świętość, wyraża tę wiarę Kościoła. Pamiętajcie, kanonizacja jest nauczaniem nieomylnym w Kościele. Gdy papież kogoś kanonizuje, to używa całego swojego autorytetu, następców Piotra i Pawła. Kanonizacja nie jest orzeczeniem, z którym można debatować, dyskutować. Kanonizacja jest ostatecznym nauczaniem, nieomylnym nauczaniem w Kościele. A ten portret kanonizacyjny będzie wam to przypominał. Niech ten portret przywołuje wam wszystkie słowa Jana Pawła II o Eucharystii. Niech Jan Paweł II będzie waszym szczególnym przewodnikiem w tej adoracji - mówił abp Ryś.

Archidiecezjalne Święto Eucharystii zostało ustanowione w 1989 r. na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Łodzi, która odbyła się 13 czerwca 1987 r., oraz Kongresu Eucharystycznego. Podczas tego wydarzenia Papież Polak udzielił I Komunii Świętej ponad 1,5 tys. dzieciom, a także spotkał się z mieszkańcami miasta na łódzkim Lublinku.