Abp Ryś o trzech wymiarach Kościoła martyria-leiturgia-diakonia - Rekolekcje Wielkopostne dla Łodzi 2023 #1

W jezuickim Sanktuarium Imienia Jezus rozpoczęły się Wielkopostne Rekolekcje dla Łodzi. Co roku - od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy – odbywają się rekolekcje ostatniej szansy, które  gromadzą nie tylko wspólnoty działające przy sanktuarium, ale również mieszkańców całego miasta, którzy  przychodzą, by słuchać nauk głoszonych przez metropolitę łódzkiego.

O trzech wymiarach życia Kościoła, które pokazuje rodzeństwo z Betanii, mówił w swojej pierwszej nauce rekolekcyjnej arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Łazarz jest znakiem świadectwa – martyria. Łazarz głosi chwałę Jezusa, przez to że żyje, i przez to, co się z nim stało. On nic nie musi mówić, on po prostu jest i to, że sobą mówi, że Jezus go wyprowadził z grobu, to świadectwo jest niesłychanie niebezpieczne dla tych, którzy Jezusa nie chcą przyjąć. Do tego stopnia jest niebezpieczne, że postanawiają go zabić. Świadectwo – może jesteśmy w te dni do tego zaproszeni? – pytał hierarcha.

- Drugi wymiar to jest,  czego obrazem jest Marta - to jest w Kościele diakonia – posługa. Na pewno ten czas będzie stwarzał milion okazji do posługi :w domu, w Kościele, we wszystkich miejscach, gdzie jesteście. Ogromnie ważny wymiar działalności Kościoła. Cały wymiar naszych relacji z ludźmi. – tłumaczył kaznodzieja.

- Maria – jest znakiem trzeciego wymiaru życia Kościoła, którym jest leiturgia. Liturgia jest źródłem wszystkiego, czym Kościół żyje, i co Kościół robi! Ten Wielki Tydzień, który zaczęliśmy pełen jest cudownej, jedynej w swoim rodzaju liturgii. Skończymy rekolekcje, to rozpoczniemy świętowanie Triduum Paschalnego – jednej wielkiej liturgii obejmującej całe dnie. – zauważył arcybiskup łódzki.

Kończąc hierarcha zauważył, że - ta Ewangelia nam pokazuje, żebyśmy byli świadomi tego spotkania z Jezusem. Byśmy byli hojni w tych wymiarach: byśmy byli hojni w świadectwie, byśmy byli hojni w posłudze, byśmy byli hojni  w przeżywaniu liturgii. Liturgia Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Wielkanocy to jest liturgia, w której – na litość Boską - nie wolno się spieszyć. Trzeba dać Bogu czas, trzeba Bogu dać tę przestrzeń, żeby mógł do nas mówić, w nas działać. Potrzeba jest taka hojność w diakoni - w posłudze – ona będzie, jeśli będzie w nas świadomość, że posługując drugiemu, posługuję ostatecznie Jezusowi. Wtedy ta hojność będzie na miarę przyjaźni z Jezusem. Podobnie jest ze świadectwem. Daliśmy sobie wmówić wiele razy, że wiara jest czymś prywatnym… wiara jest czymś osobistym, ale nie prywatnym. Wiara potrzebuje świadectwa. – zaznaczył rekolekcjonista.

Po zakończeniu Eucharystii ksiądz arcybiskup wygłosił jeszcze konferencję rekolekcyjną.

Każdego dnia na stronie Archidiecezji Łódzkiej i w mediach społecznościowych zamieszczana będzie homilia, a także nauka rekolekcyjna metropolity łódzkiego.