Pożegnanie śp. ks. Roberta Jantczaka

Dziś w południe w kościele parafialnym pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Łodzi celebrowana była Msza święta pogrzebowa za zmarłego śp. księdza Roberta Jantczaka – proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

We wprowadzeniu do liturgii metropolita łódzki zauważył, że Zmarły - stał przy różnych ołtarzach Chrystusowych począwszy od 1991 roku. Najdłuższy czas życia kapłańskiego był na misjach w Argentynie – 13 lat. Był wikariuszem w czterech parafiach i przez 10 lat proboszczem w parafii w Konstantynowie Łódzkim. Arcybiskup Ryś zwrócił uwagę również na to, że – kiedy Zmarły był w Argentynie pisał listy do abpa Władysława – to jest bardzo piękna korespondencja, która nie ma w sobie nic z jakiejś wymaganej urzędowo grzeczności. Będąc na misji utożsamiał się z Kościołem, który go wychował i doprowadził do kapłaństwa. To była taka bardzo piękna relacja księdza z biskupem – bardzo ludzka, bardzo ciepła, bardzo zwyczajna. – zauważył duchowny.

W homilii, którą wygłosił ks. Maciej Łazarek – proboszcz parafii w Kurowicach i kolega kursowy Zmarłego  – przypomniał postać kapłana i wspólnie przeżyte lata seminaryjne. – Żegnamy księdza Roberta, który odszedł z naszego kursu jako trzeci, za księdzem Mariuszem, który cieszył się kapłaństwem 3-miesiące i za zaginionym księdzem Piotrem. Jak rocznik kapłański trwamy i jesteśmy – podkreślił na 20. rocznicę naszych Święceń ksiądz arcybiskup Władysław. Święta Faustyna – sekretarka Bożego Miłosierdzia notując słowa podyktowane Jej przez Pana Jezusa napisała – o Jezu pomnij na gorzką mękę swoją i nie dozwól, aby ginęły dusze odkupione tak drogocenną Krwią Twoją najświętszą. Wystarczy jedna kropla Bożego Miłosierdzia. Miłosierdzia, które głosił w swojej parafii śp. ks. Robert. Miłosierdzia, które głosimy i my przystępując do Sakramentu Pokuty i udzielając rozgrzeszenia. Przywołujemy tegoż Bożego Miłosierdzia, by Bóg zmazał grzech, przebaczył winy, by nas wspomagał w posłudze głoszenia Jego Miłosierdzia – podkreślił duchowny.

Przed zakończeniem liturgii Zmarłego pożegnali: przedstawiciel władz Konstantynowa Łódzkiego, przedstawiciel parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim, oraz dziekan konstantynowski – ks. Leszek Kaźmierczak.

Liturgię zakończyły egzekwie żałobne, które poprowadził arcybiskup Grzegorz Ryś.

Śp. ksiądz Robert Jantczak odszedł do Pana w niedzielę 26 marca br. w 57 roku życia i 32 roku kapłaństwa. Był proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim.