Ostatnia sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej

Dziś przed południem odbyła się ostatnia sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, którem celem była dyskusja uzupełniająca nad IV częścią dokumentu końcowego: Synodalne wskazania duszpasterskie oraz głosowanie nad dokumentem końcowym.

W słowie skierowanym na rozpoczęcie sesji metropolita łódzki powiedział – o  ile zamykamy dziś sesje synodalne, bo trudno jest siedzieć i debatować w nieskończoność i trzeba to zamknąć, przegłosować i opisać, o tyle Synod się nie kończy, bo teraz należy to przenieść na poziom lokalny – do parafii i wspólnot. – zauważył duchowny.

Po Wielkanocy - po Białej Niedzieli chcemy, by rozpoczęła się praca nad tym dokumentem w gronie księży i rad duszpasterskich - parafialnych. Tam, gdzie nie ma tych rad muszą one zostać powołane do Białej Niedzieli. Po Białej Niedzieli w Archidiecezji Łódzkiej nie może być parafii, gdzie nie ma rady parafialnej. Od Białej Niedzieli do wakacji będzie czas na refleksje duchownych i rad parafialnych, a po wakacjach proboszczowie będą mieli za zadanie wezwać parafian, którym zależy na życiu parafii, by pochylili się nad tym, co zostało wypracowane w tzw. synodach parafialnych. Jest potrzebny nie tylko namysł nad tym dokumentem, ale i  namysł nad zaadoptowaniem go w danej wspólnoty parafialnej. – podkreślił.

Następnie ks. prof. Jan Wolski zaprezentował poprawioną część dokumentu końcowego zatytułowaną - Synodalne wskazania duszpasterskie - informując o wprowadzonych w nim zmianach wedle wskazań z ostatniego spotkania. Po czym odbyła się dyskusja uczestników Synodu.

Ostatnim punktem dzisiejszego spotkania było głosowanie za przyjęciem lub odrzuceniem zebranych i przygotowanych dokumentów synodalnych.

Na koniec metropolita łódzki zaprosił wszystkich uczestników synodu na uroczyste zakończenie Synodu, które odbędzie się w katedrze łódzkiej w poniedziałek 20 marca br. o godz. 18.00.