Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 655
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego - I Piątek Wielkiego Postu
Udostępnij

W tym roku pierwszopiątkowy Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego przeżywany będzie 24 lutego.

„Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 24 lutego br. – m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – apeluje abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Już w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego w czwartek 23 lutego br. osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkinii, gdzie Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele. Natomiast w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi - również o godz. 18:00 - za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.  

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Udostępnij