O książce Abp. G. Rysia „Mistrzowie drugiego planu” w Ekumenicznej Szkole Biblijnej

W ramach styczniowego zjazdu Ekumenicznej Szkoły Biblijnej odbyła się prezentacja książki – „Mistrzowie drugiego planu” – której autorem jest abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W rozmowie z Małgorzatą Bilską metropolita łódzki przybliża czytelnikowi postacie, które są tłem dla wydarzeń biblijnych, ale odgrywają znaczącą rolę w dziele Zbawienia.  Ananiasz, cztery „prababki Jezusa”, Zacheusz, dobry łotr, Lidia z Tiatyry, Barnaba – to imiona, które wielu słyszało, ale historie ich życia nie są zbyt wielu znane.

Arcybiskup Grzegorz zapytany podczas prezentacji książki o Ananiasza i jego rolę w nawróceniu Szawła z Tarsu odpowiedział - Kościół nie mam możliwości nawracania i ja w swoim życiu nikogo nie nawróciłem. To jest działanie Ducha Świętego. Dlaczego Pan Bóg posługuje się takimi ludźmi jak Szaweł, o którym można powiedzieć śmiało, że był mordercą i dyszącym z nienawiści - by przez niego nawracać, i że robi to przy pomocy wspólnoty – to mówią o tym różne teksty biblijne. Wskrzeszając człowieka i wyprowadzając go ze śmierci jaką jest grzech – jaką jest niewiara - Bóg zadaje temu człowiekowi wspólnotę, w której odbywa się wzrost wiary. – mówił abp Ryś.

Mówiąc o św. Weronice – jednej z bohaterek książki „Mistrzowie drugiego planu” - red. Małgorzata Bilska podzieliła się refleksją nad swoją drogą do poznania Pana Boga i do wiary. – Mam trochę wspólnego z niektórymi postaciami z Biblii, które musiały same szukać Pana Boga. Myślę, że dzisiaj jest to o wiele trudniejsze, bo jest to kwestia wiarygodności, zaufania tej wspólnocie, której szukamy. Z Weroniką jest tak, że jest ona utożsamiana z kobietą cierpiącą na krwotok, której imienia nie ma w Biblii. To jest ciekawy motyw, którym rozpoczęliśmy książkę, bo pokazuje on, że Biblię ciągle można czytać na nowo. – zauważa red. Bilska.

Książka została wydana w 2022 roku przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha i jest dostępna w księgarniach katolickich na terenie całego kraju oraz w księgarniach internetowych.